We wtorek 19 grudnia br. w Rydze otwarto Polski Ośrodek im. św. Jana Pawła II. Jak powiedziała ambasador RP na Łotwie Monika Michaliszyn, jest to miejsce, które ma sprzyjać integracji miejscowej społeczności polskiej. Na patrona nowej placówki wybrano Postać św. Jana Pawła II – ważną zarówno dla Polaków, jak i dla Łotyszy.
Na Łotwie mieszka około 40 tysięcy przedstawicieli mniejszości polskiej, przede wszystkim w Łatgalii na wschodzie kraju. Najwięcej Polaków – po około 10 tysięcy – mieszka w Rydze i w Dyneburgu.
„Na tę chwilę czekaliśmy bardzo długo. Miałam wspaniałą okazję żyć wśród społeczności polskiej w Rydze 25 lat temu i pamiętam te piękne czasy bardzo żywego ośrodka społeczności polskiej, kiedy Polacy się znali, rozpoznawali, współdziałali […]. Jednak ich największą bolączką był brak miejsca, w którym mogliby poczuć się jak u siebie, integrować się, dlatego nastąpiła atomizacja tego środowiska”
– powiedziała ambasador Monika Michaliszyn podczas uroczystości otwarcia placówki.
Nowo otwarty ośrodek jest po to,
„żebyśmy potrafili być razem, wspólnie i żebyście wy jako łotewscy Polacy poczuli, że macie także w Rydze swój dom, swoje miejsce i jesteście po prostu razem”
– zwróciła się do zgromadzonych ambasador.
Jak wyjaśniła ambasador, na patrona centrum wybrano św. Jana Pawła II, gdyż jest to postać niezwykle ważna i dla Polaków, i dla Łotyszy.
„Jest tu wielki kult Jana Pawła II, wielka pamięć o jego nauce. To widać też w tym roku, kiedy obchodzimy 30-lecie pielgrzymki Jana Pawła II na Łotwę”
– zaznaczyła Monika Michaliszyn.
Inną postacią, łączącą oba narody, jest też założycielka Związku Polaków na Łotwie Ita Kozakiewicz, która potrafiła integrować Polaków na Łotwie, przypomniała polska ambasador.
Metropolita Rygi arcybiskup Zbigniew Stankiewicz zwrócił uwagę, że nowo otwarty ośrodek pełnić będzie funkcję integracyjną i duchową.
„Bardzo ważne, by Polacy z jednej strony czerpali z soków kultury, z korzeni polskich, ale z drugiej – by czerpali z soków łotewskich i czuli się przynależni do Łotwy, by byli patriotami i Polski, i Łotwy”
– dodał metropolita.
Arcybiskup Zbigniew Stankiewicz wespół z księdzem Andrzejem Stokłosą – proboszczem parafii Matki Bożej Bolesnej, przy której otwarto centrum dokonali poświęcenia pomieszczeń.
Jak podkreśliła Ambasada RP w Rydze, nowy ośrodek jest częścią historycznego kompleksu kościoła katolickiego Matki Bożej Bolesnej przy ul. Zamkowej (Pils ielā) 5, będącego zabytkiem architektonicznym o znaczeniu krajowym. Budowa kościoła była współfinansowana przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
W drugiej połowie XIX wieku kościół został przebudowany i powiększony według projektu znanego ryskiego architekta Johanna Felsko. Do 1885 roku był to jedyny kościół katolicki na terenie Rygi.
Od 1940 roku boczna kaplica przy kościele służyła także grekokatolikom. W czasach Związku Sowieckiego świątynia była miejscem, w którym Polacy mogli spotykać się na Mszy Świętej.
Językiem kazań w kościele jest język łotewski, lecz niemal codziennie, w tym w każdą niedzielę i święta, odprawiane są tam także nabożeństwa w języku polskim.
Pomieszczenia przy budynku duszpasterskim, przeznaczone na ośrodek, odrestaurowano z inicjatywy kierownictwa Ambasady RP w Rydze, w ramach projektu współfinansowanego przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego.
RES na podst.: l24.lt; Facebook.com/ambplryga
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!