W piątek 12 maja 2023 roku, o godz. 12:00, zaplanowano uroczyste otwarcie Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów, zlokalizowanego na terenie klasztoru podominikańskiego w Sejnach (plac św. Agaty 1). Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Radio Maryja i TV Trwam.
Klasztor podominikański w Sejnach to obiekt, który pochodzi z XVII wieku. Składa się z kościoła (obecnie Bazylika pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny), wcześniej kościoła klasztornego i przylegającego do kościoła klasztoru. Swoim wyglądem obiekt nawiązuje do czworobocznej fortecy z czterema narożnymi wieżami i wirydarzem pośrodku. Całość zajmuje 4 tysiące metrów kwadratowych. Budowano go prawie 100 lat. Przez ponad dwa wieki był siedzibą Ojców Dominikanów, a po konfiskacie mienia zakonnego przez władze pruskie, klasztorne sale służyły celom oświatowym; w 1826 roku utworzone w poklasztornych budynkach seminarium duchowne, które wpisało się w historię m.in. Litwy, kształcąc przyszłą inteligencję litewską.
W okresie II Rzeczypospolitej w budynkach klasztoru mieściło się Gimnazjum Biskupie im. św. Kazimierza. Po wojnie – jak przypomina ks. kanonik Zbigniew Bzdak, proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach – komuniści zagarnęli klasztor i przeznaczyli na szkołę zawodową, dom kultury oraz bibliotekę miejską:
„Oddano go parafii w 1989 roku. Klasztor był w opłakanym stanie – zniszczony i zdewastowany z zapadniętym dachem. Uległ on niesamowitej degradacji. Dzięki staraniom ówczesnego proboszcza i grupy zapaleńców dało się uporządkować go tak, żeby można było do niego wejść. Dzięki dotacji państwowej naprawiono dach i przez wiele lat dbaliśmy o to, żeby ten obiekt był udostępniony, zachowany na tyle, żeby można było do niego wejść i – na ile to możliwe – zwiedzać, ale ciągle był zamysł, co dalej zrobić, skąd znaleźć środki na to, żeby odrestaurować godny swojej historii klasztor”.
W niedługim czasie pojawiła się ku temu okazja i tak powstał pomysł, aby na terenie klasztoru utworzyć Muzeum Kresów Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Ze względu na położenie było to idealne miejsce do powstania takiej inicjatywy.
„Udało się nam zdobyć dofinansowanie na remont naszego klasztoru i utworzenie Muzeum Kresów. Pozyskaliśmy na ten cel 17 mln i dołożyliśmy 3 mln wkładu własnego, na co wzięliśmy kredyt z banku. Obecnie starliśmy się o pozyskanie większych środków z uwagi na sytuację związaną z pandemią, a później wojną. W tej chwili koszt inwestycji wynosi 23 mln złotych, w tym 15 procent wkładu własnego parafii”
– zaznacza proboszcz sejneńskiej parafii.
Centralnym punktem uroczystości otwarcie Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Sejnach będzie dziękczynna Msza Święta odprawiona o godz. 11:00 w bazylice sejneńskiej, pod przewodnictwem ks. bp Jerzego Mazura. Po Eucharystii nastąpi uroczyste przecięcie wstęgi będącej symbolem otwarcia nowej placówki oraz poświęcenie pomieszczeń Muzeum. Po wspólnej modlitwie będzie czas na zwiedzenie, ale nie zabraknie także innych atrakcji o charakterze kulturalnym.
Na zwiedzających Muzeum będą czekać cztery wystawy tematyczne:
„«Historia Kresów Wschodnich» opowiadająca o historycznych ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej i ich mieszkańcach; «Wielokulturowość Kresów Wschodnich», ukazująca wzajemne relacje kulturowe oraz religijne między przedstawicielami różnych grup narodowych, etnicznych i wyznaniowych w regionie; «Ludzie Kresów Wschodnich», prezentująca opowieść o znanych i nieznanych obywatelach Kresów i ich wpływie na dzisiejszy obraz kultury, literatury, nauki oraz «Mitologia Kresów Wschodnich», które jest ukłonem w stronę dzieci i młodzieży, dlatego że chcemy poprzez bajki, gry i zabawy pomóc im w zdobywaniu wiedzy historycznej na temat Kresów. Będzie także specjalne pomieszczenie, gdzie będą prowadzone zajęcia edukacyjne.
Muzeum jest w głównej mierze multimedialne, ponieważ nie posiadamy zbyt wielu artefaktów z tamtych czasów, ale są infografiki, a na monitorach wyświetlane są wszystkie niezbędne informacje. Bardzo ciekawy jest fotoplastikon, który – być może – dla wielu młodych w ogóle nie jest znany, a ukazuje on stare zdjęcia Sejn i terenów północno-wschodniej Polski”
– wyjaśnił ks. kanonik Zbigniew Bzdak.
Organizatorzy Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Sejnach zapraszają także na Noc Muzeów, która w tym roku odbędzie się w sobotę 13 maja.
Więcej informacji na stronie: https://muzeumkresow.sejny.pl/
RES na podst. radiomaryja.pl
2 komentarzy
Antoni Kosiba
12 maja 2023 o 09:48W Sejnach? A dlaczego nie w Złotowie?
Jaromir
12 maja 2023 o 10:36I bardzo dobrze, że w ogóle ktoś podjął inicjatywę. W Lublinie od kilku lat „przymierzają” się do takiego muzeum, ale jak dotąd to tylko biorą pokaźne sumy dla tzw. działaczy. Zresztą tu miało powstać nie muzeum Kresów, ale ziem dawnej Rzeczypospolitej, pewnie, żeby nie urazić Ukraińców.