Sowieci zamordowali w lipcu 1945 roku ok. 600 działaczy podziemia niepodległościowego, nie wiadomo gdzie spoczywają. Specjalny spot internetowy i plakaty pojawią się w podlaskich miastach. IPN w Białymstoku chce nagłośnić poszukiwanie ofiar obławy augustowskiej.
18 i 19 czerwca w Augustowie i Gibach na Sejneńszczyźnie odbędą się obchody 70. rocznicy obławy. Jest ona określana mianem największej zbrodni popełnionej na Polakach po II wojnie światowej. Odnalezienie grobów ofiar obławy to najważniejsze zadanie, jakie stawia przed sobą w prowadzonym śledztwie IPN w Białymstoku.
W Białymstoku, Augustowie, Łomży i Suwałkach oraz w autobusach białostocki IPN rozmieści specjalne plakaty ze zdjęciami 19-letniej Heleny Aldony Wnukowskiej, 20-letniej Zyty Kucharzewskiej oraz 27-letniego Bronisława i 22-letniego Waleriana Myszczyńskich. Plakaty w języku rosyjskim i angielskim będą rozpowszechniane także w internecie. Akcji internetowej towarzyszyć będzie spot: Obława Augustowska – Lipiec 1945 – Pamiętamy.
Na plakatach, oprócz zdjęć poszukiwanych, jest informacja, że zaginęli bez wieści, zabrano ich z domów, aresztowali ich sowieci i ich los nie jest znany. IPN informuje, że osoby te są poszukiwane od 70 lat razem z innymi 592 osobami zaginionymi w obławie augustowskiej.
W ramach obchodów 70. rocznicy obławy, 18 lipca w Augustowie na Rynku Króla Zygmunta Augusta będzie otwarta wystawa IPN „Nowe zniewolenie. Obława Augustowska. Lipiec 1945”. Wieczorem w Gibach przy pomniku upamiętniającym ofiary odbędzie się wieczornica z montażem słowno-muzycznym, w której mają wziąć udział harcerze przebywający na letnim wypoczynku w okolicy. Zaplanowano również koncert.
Główne obchody rocznicowe w Gibach odbędą się 19 czerwca w południe. Po południu w Gibach Muzeum Okręgowe w Suwałkach i Grupa Rekonstrukcyjno-Historyczna Garnizon Suwałki przygotowują widowisko będące próbą rekonstrukcji tamtych tragicznych wydarzeń sprzed 70 lat.
Rekonstruktorzy pokażą m.in. sceny aresztowań prowadzonych przez oddziały NKWD, przetrzymywanie zatrzymanych, przesłuchania, wywózkę zatrzymanych w obławie.
Śledztwo IPN ws. obławy dotyczy zbrodni komunistycznej przeciwko ludzkości. Przyjęto w nim, że w lipcu 1945 r., w nieustalonym dotychczas miejscu zginęło ok. 600 osób zatrzymanych w powiatach: augustowskim, suwalskim i sokólskim. Zatrzymali ich żołnierze sowieckiego Kontrwywiadu Wojskowego „Smiersz” III Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej, przy współudziale funkcjonariuszy polskich organów Bezpieczeństwa Publicznego, MO oraz żołnierzy I Armii Wojska Polskiego.
Kresy24.pl/Dzieje.pl (PAP), IPN
1 komentarz
Frodo
15 lipca 2015 o 15:39Zburzyć wszystkie ,,sowieckie” pomniki w Polsce i w ich miejsce postawić nowe upamiętniające powstańców Augustowskich i innych bohaterów walczących o niepodległość Polskiej Rzeczypospolitej (wyjąć z tego grona kwestie katastrofy Smoleńskiej, żeby nie było zbędnej polityki, którą PiS próbuje wykorzystać do autopromocji)