Unia Europejska dostrzegła znaczny postęp dokonany przez Ukrainę w procesie reform. Uwagi na ten temat znalazły się we wspólnym oświadczeniu po 23. szczycie Ukraina-Unia Europejska, przyjętym przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen.
„Uznaliśmy znaczące postępy dokonane przez Ukrainę w procesie reform i zgodziliśmy się co do potrzeby dalszej intensyfikacji tych wysiłków” – napisano w oświadczeniu.
UE z zadowoleniem przyjęła otwarcie rynku gruntów rolnych na Ukrainie oraz przyjęcie zmian w ustawach o Wyższej Radzie Sądownictwa oraz o sądownictwie i statusie sędziów, które pomogą przywrócić pracę Wyższej Komisji Kwalifikacyjnej Sędziów.
„Podkreśliliśmy potrzebę szybkiego wdrożenia tych reform i zreformowania Sądu Konstytucyjnego. Z zadowoleniem przyjęliśmy również przywrócenie odpowiedzialności karnej za nieprawidłowe oświadczenie majątkowe” – czytamy w tekście.
UE podkreśliła również potrzebę dalszych wysiłków Ukrainy na rzecz zapewnienia niezależnego i skutecznego funkcjonowania organów antykorupcyjnych i organów ścigania, w tym poprzez odpolitycznienie procesu selekcji na stanowiska kierownicze.
„UE z zadowoleniem przyjęła starania Ukrainy na rzecz ograniczenia możliwości korupcji oraz jej zaangażowanie w zwalczanie wpływu prywatnych interesów („deoligarchizacja”), w tym poprzez prawnie uzasadnione przyjęcie i wdrożenie odpowiedniego ustawodawstwa, i wezwała do dalszych kroków w tym kierunku” – podkreślono.
Unia Europejska potwierdziła również swoje poparcie dla wysiłków Ukrainy na drodze reform strukturalnych, zwłaszcza w sądownictwie i walce z korupcją.
Opr. TB, https://www.president.gov.ua/
fot. https://www.president.gov.ua/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!