Już po raz dwudziesty 6 stycznia ulicami wileńskiej starówki przeszedł świąteczny orszak Trzech Króli. Trasa wiodła od Ostrej Bramy na plac Katedralny – do urządzonej tam szopki bożonarodzeniowej. Prowadzony był tradycyjnie przez trzymetrowe figury trzech króli Kacpra, Melchiora i Baltazara, którym towarzyszyli aniołowie, pastuszkowie i inne postacie.
Obchodzone w Kościele katolickim 6 stycznia święto Objawienia Pańskiego kończy okres bożonarodzeniowy. Na Litwie nie jest to dzień wolny od pracy. Od lat uroczystość przenoszona była na najbliższą niedzielę. W tym roku po raz pierwszy obchodzona był 6 stycznia. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Kurii Rzymskiej 24 października 2018 roku przystała na prośbę przewodniczącego Konferencji Biskupów Litwy, metropolity wileńskiego arcybiskupa Gintarasa Grušasa w sprawie pozwolenia świętowania na Litwie Objawienia Pańskiego (Święta Trzech Króli) 6 stycznia (bez przenoszenia tego święta na niedzielę) oraz nadania tej uroczystości rangi święta liturgicznego nieobowiązkowego.
Biskupi zachęcają jednak wiernych do udziału tego dnia w liturgii. Święconą w uroczystość Objawienia Pańskiego kredą na drzwiach wejściowych wielu domów katolickich pisze się litery +C+M+B oraz rok. Jest to skrót od łacińskiego życzenia „Christus Mansionem Benedicat” („Niech Chrystus błogosławi temu domowi”). Litery te są też interpretowane jako inicjały Trzech Króli – Kacpra, Melchiora i Baltazara. A propos, na Litwie imię Kacper przybiera na popularności. W całym kraju jest ponad 1300 chłopców i mężczyzn o takim imieniu. Najwięcej – w Wilnie, Kownie, Kłajpedzie, Szawlach i Poniewieżu. Natomiast osób o imieniu Melchior i Baltazar można policzyć na palcach jednej ręki.
ba za wilnoteka.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!