W Kijowie i innych miastach Ukrainy odbywają się uroczystości i imprezy towarzyszące poświęcone 23. rocznicy uchwalenia Konstytucji.
Przypadający 28 czerwca Dzień Konstytucji jest świętem państwowym i dniem wolnym od pracy. To jedyne święto państwowe, które zostało zapisane w Konstytucji Ukrainy.
Ustawa zasadnicza Ukrainy została przyjęta przez Radę Najwyższą w nocy 28 czerwca 1996 r., pięć lat po ogłoszeniu niepodległości Ukrainy. Za aktem uchwalenia Konstytucji zagłosowało 315 deputowanych.
W tej stawie zasadniczej znajdują się zapisy o silnej władzy prezydenckiej, gwarancja prawa własności prywatnej, uregulowanie nowych symboli państwowych, potwierdzenie statusu języka ukraińskiego jako języka państwowego oraz uznanie Krymu za republikę autonomiczną w składzie Ukrainie.
Ukraina była ostatnią z byłych republik radzieckich, która przyjęła nową konstytucję. W Konstytucji Ukrainy znajduje się przepis regulujący możliwość wprowadzania w niej zmian: w zależności od rozdziału potrzeba do tego od 2/3 do 3/4 głosów w ramach konstytucyjnego składu parlamentu.
Opr. TB, UNIAN
fot. https://vesti-ukr.com/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!