Wojewoda lubelski prof. Przemysław Czarnek powołał pełnomocnika do spraw współpracy z Ukrainą. Został nim dr hab. Włodzimierz Osadczy, profesor KUL, dyrektor Ośrodka Badań Wschodnioeuropejskich – Centrum UCRAINICUM.
Do zadań pełnomocnika należy m.in. współpraca z podmiotami publicznymi i niepublicznymi, w tym przedstawicielstwami dyplomatycznymi Ukrainy, przedstawicielami władz lokalnych oraz rządowych Polski i Ukrainy, w zakresie spraw społeczno-gospodarczych oraz kulturalnych. To również inicjowanie kontaktów oraz koordynacja współpracy z przedstawicielami strony ukraińskiej, opracowywanie propozycji rozwiązań mających na celu zacieśnianie współpracy polsko-ukraińskiej na terenie województwa lubelskiego, podejmowanie inicjatyw popularyzujących Ukrainę i dobrosąsiedzkie relacje ze stroną ukraińską wśród mieszkańców województwa lubelskiego. W zakresie prac profesora będzie również analizowanie i ocena sytuacji społeczno-gospodarczej na Ukrainie i bieżące informowanie Wojewody Lubelskiego o wynikach analiz i ocen, opracowywanie informacji i analiz dotyczących współpracy na terenie województwa lubelskiego z przedstawicielami strony ukraińskiej oraz przedstawianie ich wojewodzie lubelskiemu.
Włodzimierz Osadczy, polski historyk, doktor habilitowany (doktorat Płaszczyzna współistnienia obrządków greckiego i łacińskiego Kościoła katolickiego w Galicji Wschodniej po Concordii 1863-1914 obronił 18 marca 1998 na KUL). Był zatrudniony na stanowisku adiunkta w Instytucie Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Profesor nadzwyczajny w Katedrze Historii Kościoła w Czasach Nowożytnych i Dziejów Teologii w Instytucie Historii Kościoła i Patrologii na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie. Dyrektor Ośrodka Badań Wschodnioeuropejskich – Centrum Ucrainicum KUL.
W latach 2006-2009 był kanclerzem Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów (obecnie Centrum Europy Wschodniej UMCS). Członek Komisji Europy Wschodniej Polskiej Akademii Umiejętności, członek Zarządu Wojewódzkiego Stowarzyszenia „Polska-Wschód”, prezes Stowarzyszenia Polska-Armenia oddział Lublin. W 2007 otrzymał Nagrodę „Przeglądu Wschodniego”. (Czytaj również: Skandal we Lwowie! To odradzający się „zboczony nacjonalizm” czy prowokatorzy?) oraz Prof. Osadczy: jaka będzie jakość strategicznej współpracy polsko-ukraińskiej, kiedy bohaterzy dla jednych, są oprawcami dla drugich?
Zachęcamy do komentowania materiału na naszym oficjalnym fanpage’u: https://www.facebook.com/semperkresy/
Kresy24.pl/lublin.uw.gov.pl
3 komentarzy
Jarema
26 listopada 2016 o 17:42Tytuł trafnie oddaje znaczenie tej nominacji. Nie spodoba się ona także części tych środowisk w Polsce, które marginalizują znaczenie banderyzmu ukraińskiego – to jawne zaprzeczenie ich polityki, a co za tym idzie ich dotychczasowej pozycji i pieniędzy.
Japa
27 listopada 2016 o 02:13Obite przez neobanderowców pracownice naukowe UMCS-u to przykład współpracy polsko-upaińskiej. Nic dodać , nic ująć. Wypadało by na zasadzie wzajemności się zachować.
Pafnucy
28 listopada 2016 o 19:42A to kolejny przykład współpracy polsko – banderowskiej i przyjaznych relacji: http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/ukraina-polka-ze-zwiazku-polakow-na-ukrainie-pobita-video