Redakcja portalu Kresy24.pl we współpracy z Wydawnictwem Naukowym PWN zaprasza do udziału w konkursie, poświęconym dwóm książkom, poświęconym Ukrainie: „Likwidatorzy Czarnobyla. Nieznane historie” oraz „Chłopak z pianinem. O sztuce i wojnie na Ukrainie”.
Likwidatorzy Czarnobyla. Nieznane historie
Paweł Sekuła
Doktor A. Junga opowiadał mi, że w połowie sierpnia, w środku nocy w pułku postawili na nogi wszystkich strażaków i ARSy i szybko gdzieś pojechali. Mówili, że niby gdzieś tam pali się jakaś porzucona wioska. Wrócili następnego dnia rankiem. (…) Wszystkich ludzi w obozie zaczęło silnie piec gardło, a oni, lekarze, nie wiedzieli jak im pomóc. W ustach wszyscy czuli metaliczny smak. (…) Dopiero po 21 latach w 2007 r. Junga dowiedział się, że w połowie sierpnia był drugi wybuch w reaktorze i tamtej nocy ich wszystkich powieźli do reaktora gasić płomienie. To nie żadna wioska, ale reaktor palił się.
Z tekstu
Książka jest zapisem relacji ustnych tzw. likwidatorów Czarnobyla i ich rodzin. Przedstawia dramatyczne doświadczenia żołnierzy z republik bałtyckich związane z działaniami podejmowanymi w rejonie katastrofy w latach 1986-1988. Autor przybliża społeczność likwidatorów, warunki bytowe i życie codzienne w czarnobylskiej zonie. Kolejne rozdziały są wiernym odtworzeniem osobistych przeżyć, odczuć i przemyśleń likwidatorów począwszy od wezwania na miejsce tragedii, poprzez pracę w cieniu czarnobylskiego reaktora, aż po zmaganie się z codzienną rzeczywistością ZSRS po powrocie do domu i heroiczną walkę o odzyskanie zdrowia. Przekazy świadków poprzedzone są zarysem historii mobilizacji i udziału łotewskich oraz estońskich obywateli ZSRR w usuwaniu skutków katastrofy jądrowej. Zaprezentowane zostały także poszczególne etapy akcji dekontaminacyjnej na obszarze Ukrainy i Białorusi.
„Likwidatorzy Czarnobyla” to pierwsza w Polsce i na świecie publikacja podejmująca temat buntu (lato 1986 roku) uczestników likwidacji skutków katastrofy w Czarnobylu. Czytelnik pozna nigdy wcześniej niepublikowane materiały archiwalne, prasowe oraz fotograficzne, w tym wykonane w czarnobylskiej zonie.
Niezwykła lektura dla zainteresowanych historią XX w. oraz polityką i historią ZSRR. Znajdą w niej coś dla siebie wielbiciele wspomnień. Szczególnie adresowana jest do osób będących pasjonatami katastrofy w Czarnobylu.
Chłopak z pianinem. O sztuce i wojnie na Ukrainie
Ewa Sułek
Od listopada 2013 do lutego 2014 roku na Ukrainie trwały protesty, które przerodziły się w rewolucję zwaną Euromajdanem, a następnie w trwającą do dziś wojnę hybrydową w Donbasie. Protestom od początku towarzyszyły działania artystyczne, które z czasem ewoluowały w estetyczny, polityczny, społeczny oraz osobisty przekaz. Sztuka stała się jednostkowym wyrazem oporu wobec Rosji, inteligentnie wykorzystywanym medium budującym obraz rewolucji i samych protestujących, próbą odnalezienia tożsamości oraz sposobem na walkę z ogarniającym pesymizmem. Ewa Sułek z sukcesem przybliża polskiemu czytelnikowi sztukę ukraińską, która nadal jest Polakom właściwie nieznana, mimo bliskości geograficznej i związków kulturowych i historycznych między Polską a Ukrainą. Poprzez sztukę pokazuje zjawiska i prądy myślowe, które są dziś ważne dla Ukraińców, a które pozwalają zrozumieć nastroje społeczne i polityczne panujące w tym społeczeństwie.
Do tej pory rewolucja i wojna na Ukrainie przedstawiane były z punktu widzenia działań zbrojnych i ruchów politycznych. Tymczasem każdy konflikt niesie ze sobą nie tylko zmiany polityczne, lecz także kulturowe, wyrażające się w działalności artystycznej. Sztuka i kultura stanowią odzwierciedlenie postaw społecznych. Dlatego, obserwując działania artystyczne, możemy dowiedzieć się wiele na temat świadomości społeczeństwa ukraińskiego w czasach ogromnych przemian dotyczących istoty człowieka sowieckiego. Wielu komentatorów rewolucji podkreślało właśnie teę przemianę, będącą pierwszym sygnałem, że na Ukrainie rodzi się społeczeństwo obywatelskie.
Tekst, będący połączeniem literatury popularnonaukowej z reportażem, zwraca uwagę dojrzałością oglądu, sprawnością warsztatową i odważnym spojrzeniem na rzeczywistość towarzyszącą pracy i życiu artystów. Na oryginalną i zróżnicowaną formę literacką składają się również: połączenie przekazu ustnego z pisanym, przekazu wrażeniowego z merytorycznym, oraz użycie więcej niż jednego rodzaju narracji. Umiejętność uchwycenia drobnych gestów czy momentów wynika ze zmysłu i postawy wnikliwego obserwatora. Tekst Ewy Sułek cechuje również wiedza z zakresu kultury, przede wszystkim na polu sztuk wizualnych – autorka jest historykiem sztuki (studia na University of Cambridge oraz na Uniwersytecie Warszawskim), osobą wrażliwą, gotową do zgłębiania niewygodnych zagadnień i drążenia ich znaczeń. Co nie mniej też ważne, Ewa ma tak dziś w polskiej prozie rzadkie, wyrafinowane poczucie humoru, które świetnie amortyzuje powagę poruszanych przez nią spraw.
Pytania konkursowe dla Chłopak z pianinem. O sztuce i wojnie na Ukrainie:
Kim jest tytułowy chłopak z pianinem, którego fotografia znajduje się na okładce książki?
Pytania konkursowe dla Likwidatorzy Czarnobyla. Nieznane historie:
Ile osób pracowało przy usuwaniu skutków awarii w Czarnobylu?
Prosimy o oryginalne odpowiedzi zawierające pełne zdania i aby nie stanowiły przeklejonego e-maila kolegi/koleżanki lub informacji z Wikipedii!!!
Na odpowiedzi oczekujemy pod e-mailem:
ko*****@kr*****.pl
do 9 maja 2019 r. do godz. 12 (z tytułem Chłopak z pianinem lub Likwidatorzy Czarnobyla).
Prosimy o zamieszczanie adresu korespondencyjnego z odpowiedziami. Przypominamy że nagrodami w konkursie po trzy egzemplarze obu książek.
Prosimy o zamieszczenie w e-mailu niniejszego sformułowania: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach konkursowych oraz ogłoszenia zwycięzcy konkursu”.
Po kliknięciu w nazwę znajdą Państwo nowości książkowe Wydawnictwa Naukowym PWN.
1 komentarz
Feliks Koperski
9 maja 2019 o 07:46Szanowni czytelnicy portalu Kresy24.pl
Ogłaszamy wyniku konkursu w której do wygrania były trzy egzemplarze książki „Chłopak z pianinem. O sztuce i wojnie na Ukrainie” oraz „Likwidatorzy Czarnobyla. Nieznane historie”:
Pytania konkursowe dla Chłopak z pianinem. O sztuce i wojnie na Ukrainie:
Kim jest tytułowy chłopak z pianinem, którego fotografia znajduje się na okładce książki?
Historia powstania książki pokazuje, w jak dużym stopniu naszym życiem rządzi przypadek. Był sierpień 2013 roku, gdy wcześnie rano autorka wsiadła do rozklekotanej marszrutki gdzieś w górach Swanetii (Gruzja). Miejsce obok niej zajął młody chłopak z Ukrainy. Trzy miesiące później, gdy wybuchła rewolucja na Majdanie, zobaczyła ona zdjęcie, które znalazło się na okładce książki – Ewa Sułek rozpoznała na nim Markijana Macecha, chłopaka z marszrutki. Autorka postanowiła podążyć za tą historią i tak powstał „Chłopak z pianinem”.
Pytania konkursowe dla Likwidatorzy Czarnobyla. Nieznane historie:
Ile osób pracowało przy usuwaniu skutków awarii w Czarnobylu?
Sowieci zmobilizowali znaczne zasoby, aby wyeliminować konsekwencje katastrofy, ponad 600 tysięcy osób wzięło udział w eliminacji skutków wypadku.
Laureatami konkursu „Chłopak z pianinem. O sztuce i wojnie na Ukrainie” zostali:
Aleksander L.
Barbara M.
Maksymilian J
Laureatami konkursu „Likwidatorzy Czarnobyla. Nieznane historie” zostali:
Helena G.
Marta O.
Patryk W.