Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy poinformowało w czwartek 3 sierpnia br., że dotychczas zidentyfikowano ponad 232 tysięcy zbrodniarzy wojennych i zdrajców. Większość z nich to żołnierze rosyjskich wojsk okupacyjnych.
Rejestr zbrodniarzy wojennych — według stanu z 3 sierpnia — obejmuje rosyjskich wojskowych, przedstawicieli nielegalnych formacji zbrojnych i prywatnych firm wojskowych, osoby uznane za kolaborantów i zdrajców Ukrainy oraz przedstawicieli władz Rosji. Jak podkreśliło ukraińskie MSW, zbrodniarze wojenni są pod obserwacją nie tylko ukraińskich służb, ale też Europolu.
Dodajmy, iż Unia Europejska zdecydowanie dąży do tego, by zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie nie pozostały bezkarne.
Zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne, ludobójstwo i zbrodnia agresji są uznawane za najpoważniejsze naruszenia prawa międzynarodowego, zwane również zbrodniami międzynarodowymi.
Ukraina prowadzi dochodzenia w sprawie ponad 69 tysięcy przypadków domniemanych zbrodni międzynarodowych, a faktyczna liczba takich aktów okrucieństwa jest jeszcze wyższa.
Jako że Rosja nie zaakceptowała jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze, Komisja Unii Europejskiej proponuje alternatywne sposoby zapewnienia sprawiedliwości również w przypadku zbrodni agresji.
Wspierając prace MTK, Komisja UE wraz ze społecznością międzynarodową pracuje zarazem nad utworzeniem trybunału, który będzie prowadzić dochodzenia w sprawie rosyjskich zbrodni agresji i ścigać je.
Aby pomóc w koordynowaniu gromadzenia dowodów, Komisja utworzyła w Hadze międzynarodowe centrum ścigania zbrodni agresji przeciwko Ukrainie, stanowiące część istniejącego wspólnego zespołu dochodzeniowo-śledczego wspieranego przez Eurojust. Centrum będzie wspierać koordynację dochodzeń i dalsze gromadzenie dowodów zbrodni wojennych popełnionych w Ukrainie.
Komisja nadal wspiera również istniejące mechanizmy poprzez:
- wsparcie zdolności MTK kwotą ponad 10 mln euro od początku inwazji;
- wzmocnienie ukraińskiej prokuratury generalnej – ponad 6 mln euro na infrastrukturę informatyczną i sprzęt;
- umożliwienie Eurojustowi wykonywania nowych zadań: dzięki zmienionemu rozporządzeniu w sprawie Eurojustu agencja jest w stanie zabezpieczać; przechowywać i analizować dowody dotyczące przestępstw międzynarodowych w nowej bazie danych
- wspieranie Eurojustu i Europolu, które działają jako ośrodki koordynacji krajowych dochodzeń prowadzonych przez państwa członkowskie UE;
- koordynację działań z naszymi partnerami na arenie międzynarodowej w celu zapewnienia rozliczalności i globalnej reakcji.
RTR na podst. Telegram
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!