Komisja ds. Polityki Humanitarnej i Informacyjnej Rady Najwyższej Ukrainy głosowała dziś nad ostatecznymi poprawkami do projektu ustawy zakazującej działalności Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego na Ukrainie. Poinformował o tym deputowany, członek tej komisji Wołodymyr Wiatrowicz.
„Komisja poparła poprawki do ostatecznej wersji projektu ustawy, które położą kres istnieniu rosyjskiej Cerkwi prawosławnej i jej oddziałów na Ukrainie” – zauważył.
Według niego w przyszłym tygodniu ukraiński parlament może ostatecznie głosować nad ustawą zakazującą działalności rosyjskiej Cerkwi prawosławnej na Ukrainie oraz zrzeszonych w niej struktur i organizacji religijnych, których centra znajdują się w Moskwie.
Wiatrowicz przypomniał, że zgodnie z projektem, aby uznać konkretną organizację religijną za powiązaną z ośrodkiem w Rosji, Państwowa Służba ds. Etnopolityki i Wolności Sumienia musi przeprowadzić badanie i po stwierdzeniu oznak rosyjskich wpływów, ta organizacja religijna ma jeszcze sześć miesięcy, aby pozbyć się tych znaków, zerwać te więzy organizacyjne. Jeżeli nie zostanie to zrobione, wówczas ta służba składa pozew do sądu, a orzeczenie sądu zabrania działalności takiej struktury lub organizacji. Organizacje takie nie będą miały także prawa do korzystania z mienia państwowego i komunalnego, a członkowie takich organizacji nie będą mieli prawa do pełnienia funkcji kapelanów w Siłach Zbrojnych Ukrainy. Wiatrowicz podkreślił, że decyzja sądu może mieć wpływ na całą cerkiew.
Wiatrowicz uważa, że projekt ustawy zostanie przyjęty na pierwszym posiedzeniu w przyszłym tygodniu w Radzie Najwyższej Ukrainy. Według niego głosów wystarczy. „Według naszych obliczeń za tą ustawą może zostać oddanych 230–240 głosów (do skutecznego głosowania za ustawą potrzeba co najmniej 226 głosów)” – powiedział deputowany.
Pierwsze czytanie projektu ustawy „O zmianie niektórych ustaw Ukrainy dotyczących działalności organizacji religijnych na Ukrainie” odbyło się 19 października 2023 roku. Stanowi ona, że na terytorium Ukrainy należy zakazać działalności organizacji religijnych zrzeszonych z Federacją Rosyjską, w szczególności Ukraińskiej Cerkwii Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego. Głosowało na niego wówczas 267 deputowanych.
Opozycja nalegała na szybkie przekazanie projektu ustawy na salę obrad Rady Najwyższej w celu ostatecznego przyjęcia. Jednocześnie zarzucano władzom opóźnianie przyjęcia projektu ustawy. Przewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk zauważył w maju 2024 r., że ustawa zakazująca działalności Ukraińskiej Cerkwii Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego powinna zostać przyjęta bez naruszeń prawa, aby później nie było możliwości jej unieważnienia w Sądzie Konstytucyjnym Ukrainy. Zauważył, że waga społeczna tej ustawy jest duża, dlatego parlament nie ma prawa „ani spieszyć się z przyjęciem tej ustawy, ani naruszać przepisów”.
Odpowiadając na pytanie o stwierdzenia opozycji, że Kancelaria prezydenta Ukrainy poleciła członkom partii „Sługa Ludu” nie podpisywać ustawy, aby jak najszybciej doprowadzić ją do ostatecznego głosowania na sali sesyjnej, Stefanczuk zauważył, że jest to rodzaj walki politycznej ze strony przeciwników. Jednocześnie podkreślił, że bardzo mu zależy, aby ta ustawa została przegłosowana, a nie odrzucona przez Radę Najwyższą Ukrainy. Dodał, że wszelkie inne manipulacje, wszelkie inne stwierdzenia, że ktoś do kogoś oddzwonił, to „jakieś niewczesne fantazje poszczególnych podmiotów działalności politycznej, które z jakiegoś powodu zasiadają w parlamencie”.
Opr. TB, UNIAN
1 komentarz
rafal
17 sierpnia 2024 o 00:19A co z polską cerkwią? To agentura i przechowalnia szpiegów.