Komisja ds. Egzekwowania Prawa Rady Najwyższej Ukrainy proponuje przyjęcie ustawy przewidującej zaostrzenie odpowiedzialności karnej dla sprawców fałszywych alarmów bombowych w metrze, na lotniskach, dworcach kolejowych i w innych ważnych obiektach. Poinformowała o tym służba prasowa ukraińskiego parlamentu na Facebooku.
Projekt ustawy „O zmianie art. 259 Kodeksu karnego Ukrainy w zakresie zaostrzenia odpowiedzialności karnej za świadome fałszywe zgłoszenie zagrożenia dla bezpieczeństwa ludności” przewiduje, oprócz kary pozbawienia wolności od 2 do 6 lat, wprowadzenie dodatkowej kary w postaci konfiskaty mienia. Ponadto proponuje się, że jeśli takie same przestępstwo zostało popełnione wielokrotnie lub jeśli celem fałszywego alarmu bombowego są obiekty infrastruktury krytycznej, budynki władz państwowych, służby zdrowia i placówek oświatowych, sprawca może zostać pozbawiony wolności na okres od 4 do 8 lat z możliwością konfiskaty mienia.
Należy zauważyć, że obecnie prawo nie przewiduje konfiskaty mienia za fałszywe alarmy bombowe.
Uzupełnieniem artykułu 259 Kodeksu karnego Ukrainy jest uwaga definiująca pojęcie „obiektów infrastruktury krytycznej”: takimi obiektami są przedsiębiorstwa, instytucje i organizacje, niezależnie od formy własności (których działalność jest bezpośrednio związana z procesami technologicznymi i/lub świadczeniem usług), o dużym znaczeniu dla gospodarki i przemysłu oraz bezpieczeństwa ludności.
Argumentem dla zaostrzenia prawa w tej materii są dane Policji Państwowej Ukrainy: tylko w pierwszym kwartale 2020 r. wszczęto 213 spraw, o których mowa w art. 259 Kodeksu karnego Ukrainy, a ich liczba rośnie.
Jednocześnie fałszywe alarmy bombowe przyjęły już charakter masowy, bo sprawcy informują o podłożeniu ładunków wybuchowych nawet w placówkach oświatowych, zakładach opieki zdrowotnej i obiektach o dużym znaczeniu dla funkcjonowania społeczeństwa i bezpieczeństwa ludności.
„Wyłączenie z działalności lub zakłócenie funkcjonowania takich obiektów może negatywnie wpłynąć na stan bezpieczeństwa narodowego i obronności Ukrainy, na środowisko, spowodować szkody majątkowe oraz zagrozić życiu i zdrowiu ludzi. Organy ścigania są zmuszone reagować na każdy taki komunikat, wykorzystując znaczną ilość sprzętu specjalnego i personelu. Uniemożliwia im to również wykonywanie podstawowych obowiązków służbowych” – poinformowała policja.
Przypomnijmy, 4 listopada Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła tę ustawę w brzmieniu podstawowym w pierwszym czytaniu. Za decyzją głosowało 235 posłów.
Opr. TB, https://www.facebook.com/verkhovna.rada.ukraine/
fot. https://zik.ua/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!