Komisja Polityki Zagranicznej Rady Najwyższej Ukrainy poparła ratyfikację umowy USA i Ukrainy w sprawie wydobycia minerałów. Zaleciła głosowanie za nią w całości. Poinformował o tym ukraiński deputowany Jarosław Żelezniak na swoim koncie w Telegramie.
„Komisja Polityki Zagranicznej poparła ratyfikację porozumienia w sprawie kopalin, co do zasady i ogólnie” – napisał.
Dodał, że decyzja komisji stwierdza, iż żadne dodatkowe porozumienia dotyczące utworzenia Funduszu Odbudowy nie mogą być sprzeczne z niniejszym Porozumieniem. Należy również zaznaczyć, że umowa dotycząca kopalin obowiązuje na całym terytorium Ukrainy w ramach granic uznanych przez społeczność międzynarodową.
Żelezniak zauważa, że decyzję tę poparło 11 deputowanych zasiadających w komisji, jeden wstrzymał się od głosu, a dwóch nie wzięło udziału w głosowaniu.
Żelezniak poinformował, że ratyfikacja jest spodziewana w sali sesyjnej ukraińskiego parlamentu 8 maja.
Przypomnijmy, 2 maja Rada Najwyższa Ukrainy zarejestrowała projekt ustawy o ratyfikacji umowy ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki w sprawie dostępu do zasobów naturalnych, którą Ukraina podpisała 1 maja.
Projekt ustawy „O ratyfikacji Umowy między Rządem Ukrainy a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie utworzenia Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego Odbudowy” jest zarejestrowany pod numerem 0309. Został on przekazany Radzie Najwyższej przez Radę Ministrów Ukrainy.
Podczas godziny pytań do rządu w Radzie Najwyższej Ukrainy premier Ukrainy Denys Szmyhal zauważył, że istnieje wstępne porozumienie, iż Fundusz Inwestycyjny zostanie zarejestrowany w Stanach Zjednoczonych, ale będzie działał na Ukrainie, a główne konto funduszu, na które Ukraina będzie przekazywać swoje składki, zostanie otwarte na Ukrainie w hrywnach.
Według niego pierwsza umowa musi zostać ratyfikowana, a kolejne będą miały charakter wdrożeniowy, czyli będą umowami handlowymi, które nie będą wymagały ratyfikacji.
Szmyhal zauważył, że każda nowa pomoc wojskowa udzielona Ukrainie przez Stany Zjednoczone jest uważana za wkład kapitałowy, co zachęca administrację USA do kontynuowania i nieprzerwanego dostarczania uzbrojenia i informacji wywiadowczych.
Ukraiński premier zapewnił, że zgodnie z porozumieniem wszystkie ukraińskie zasoby naturalne pozostają przy Ukrainie, a zakres porozumienia nie obejmuje kwestii przedsiębiorstw państwowych i prywatyzacji. Według niego Fundusz będzie zasilany w proporcji pół na pół przez Stany Zjednoczone i Ukrainę. Ze strony USA będą to wkłady pieniężne lub nowa pomoc wojskowa, np. systemy obrony powietrznej. Wkład Ukrainy wynosi 50% z opłat licencyjnych itp. z nowych koncesji na wydobycie ropy naftowej, gazu i kluczowych minerałów.
Opr. TB, t.me/yzheleznyak
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!