Ukraińscy żołnierze zlikwidowali oficera armii rosyjskiej Stanisława Stenina, który wydał rozkaz rozstrzelania konwoju z dziećmi w miejscowości Irpin w obwodzie kijowskim. Władze ukraińskie oficjalnie oskarżyły go o zabójstwo ludności cywilnej.
Portal „Ważnyje istorii” poinformował, że Stenin zginął rok temu, a w jego rodzinnym mieście odsłonięto tablicę pamiątkową i aleję pamięci.
Ukraińscy śledczy ustalili, że 6 marca 2022 r. rosyjscy żołnierze ze 106. dywizji, której jedną z kompanii dowodził Stenin, ostrzelało konwój sześciu pojazdów próbujących opuścić Irpen. Samochody miały oznaczenia „Dzieci” i „Ewakuacja”. W wyniku ostrzału zginęło pięć osób, a sześć zostało rannych, w tym dziecko.
Rosyjski oficer, który według ukraińskiego śledztwa brał udział w ostrzale, został oskarżony o morderstwo, znęcanie się nad ludnością cywilną oraz naruszenie praw i zwyczajów wojennych. Sprawa trafiła już do sądu.
Prokuratura Generalna Ukrainy w swoim komunikacie nie podała nazwiska funkcjonariusza, ale wcześniej wspomniała o nim w jednym z komunikatów o fakcie zajścia. Porównując dane, dziennikarze doszli do wniosku, że mowa o 35-letnim kapitanie wojsk powietrznodesantowych Stanisławie Steninie. Jak dowiedział się wspomniany portal, rzeczony Rosjanin zginął w trakcie walk półtora miesiąca po ostrzelaniu cywilnego konwoju, w którym jest oskarżony.
2 maja 2022 roku Stenin został pochowany z honorami w Skopinie w obwodzie riazańskim. Miesiąc później na skwerze tamtejszej dzielnicy otwarto Aleję Pamięci Wojska. Administracja miasta, zapowiadając pojawienie się alei, wyraziła wdzięczność „obrońcy ojczyzny”. 2 września w szkole nr 3 Skopińskiego odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci Stenina.
„Schylamy głowy przed odwagą i męstwem rodaków. Ich imiona na zawsze zapisały się w historii ich ojczystej ziemi” – lokalni bałwani uczcili bandytę.
Przypomnijmy, w ubiegłym roku Prokuratura Generalna Ukrainy nie podała nazwiska podejrzanego w tym mordzie, ale według ukraińskich mediów był to 35-letni obywatel Rosji Stanisław Stenin.
5 marca 2022 r. 173. Oddzielny Batalion Rozpoznawczy i 137. Pułk Powietrznodesantowy Gwardii dokonały w Irpiniu rzezi lokalnych mieszkańców.
6 marca o godzinie 07:30 cywile w mieście podjęli próbę ewakuacji miasta własnymi pojazdami. Cywile wyjeżdżali z miasta pojazdami z napisami „Dzieci” i „Ewakuacja”, aby wskazać, że są to pojazdy cywilne.
Kolumna ruszyła wzdłuż ulicy Niepodległości i skręciła w ulicę Koszewoj w kierunku autostrady Żytomierskiej, po czym Rosjanie ostrzelali ich granatnikami i bronią strzelecką.
W wyniku ostrzału sześciu pojazdów zginęło pięć osób, a siedem innych, w tym małe dziecko, zostało rannych.
Opr. TB, UNIAN
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!