Prowadzone w ubiegłym roku – z inicjatywy Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy oraz Małżonki Prezydenta Ukrainy Ołeny Zełenskiej – szkolenia jednostek ukraińskiej ochotniczej straży pożarnej okazały się cennym doświadczeniem. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na doszkalanie ochotniczych struktur na Ukrainie Pierwsza Dama zaoferowała kontynuację programu. Do Polski dotarła już kolejna grupa ukraińskich strażaków.
W ramach kursu, realizowanego przez Zarząd Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej i przy wsparciu Państwowej Straży Pożarnej, ukraińscy strażacy zyskują możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji m.in. poprzez udział w zajęciach symulacyjno-pożarniczych prowadzonych w Ośrodku Szkoleniowym w Turawie oraz ćwiczeniach na Poligonie Strażackim w Dębicy–Brzeźnicy, a także w Centrum Powiadamiania Ratunkowego i Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Tematyka szkolenia dotyczy działań ratowniczo–gaśniczych, a także praktycznych i technicznych aspektów tworzenia ochotniczych jednostek na terytorium Ukrainy.
W trakcie czterech tur ubiegłorocznego szkolenia swoją wiedzę i umiejętności poszerzyło blisko sześćdziesięciu ukraińskich ochotników. Od lutego do kwietnia br. w Polsce szkoliły się będą kolejne grupy ukraińskich strażaków.
Szkolący się w Polsce ukraińscy strażacy zapoznają się z zasadami funkcjonowania jednostek OSP oraz udzielania pierwszej pomocy z użyciem najnowocześniejszego sprzętu. Ważnym aspektem działań polskich Ochotniczych Straży Pożarnych jest realizacja programów służących wzmacnianiu bezpieczeństwa społecznego – przedstawiane są one na przykładzie inicjatyw angażujących młodzież – przyczyniających się do kształtowania pozytywnych postaw oraz programu „First Responder – Pierwszy Ratownik”, którego celem jest rozpowszechnienie umiejętności udzielania pierwszej pomocy.
Z inicjatywy Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy oraz Małżonki Prezydenta Ukrainy Ołeny Zełenskiej w 2023 roku przeprowadzone zostały szkolenia m.in. dla kilkuset specjalistów z zakresu medycyny oparzeniowej, lotniczej ewakuacji medycznej, rehabilitacji oraz PTSD. Jednym z obszarów współpracy stało się również wsparcie ukraińskich ochotniczych straży pożarnych w budowaniu profesjonalnych struktur umożliwiających niesienie pomocy ofiarom rosyjskiej agresji.
Obok Ochotniczych Straży Pożarnych i Państwowej Straży Pożarnej w realizacji szkoleń uczestniczył personel m.in. Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej oraz Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i Wojskowego Instytutu Medycznego.
RES na podst. prezydent.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!