Wśród Ukraińców spadł poziom zaufania do obecnego rządu i parlamentu. Niemal stuprocentowym zaufaniem cieszy się dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Walery Załużny. Prezydentowi Zełenskiemu także ufa większość, choć w mniejszym stopniu. Świadczą o tym dane z badania przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii.
W porównaniu z grudniem 2022 r. odsetek ufających Radzie Najwyższej spadł z 35% do 15%, a nieufnych wzrósł z 34% do 61%. Zaufanie do rządu spadło z 52% do 26%, a nieufność wzrosła z 19% do 44%.
„Chociaż w przypadku prezydenta również panuje tendencja spadkowa, to zachowuje on ogromne zaufanie wśród ukraińskiego społeczeństwa. Obecnie prezydentowi ufa 62 proc., a 18 proc. nie. W grudniu 2022 r. prezydentowi ufało 84 proc., 5% mu nie ufało” – zauważają badacze.
Z badania wynika, że Siły Zbrojne zachowują absolutne zaufanie społeczeństwa – tak jak w grudniu 2022 r., a obecnie ufa im 96% ankietowanych. Ponadto 88% Ukraińców ufa Naczelnemu Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Waleremu Załużnemu (tylko 4% nie ma zaufania).
KMIS zauważa, że większość Ukraińców – 59% – ufa jednocześnie zarówno prezydentowi Zełenskiemu, jak i Naczelnemu Wodzowi Załużnemu.
„Ukraińców o poglądach spolaryzowanych jest dość niewielu. Tylko 14% ufa W. Załużnemu i jednocześnie nie ufa prezydentowi, a tylko 1% ufa prezydentowi, ale nie ufa W. Załużnemu” – podają socjolodzy.
Jak wynika z sondażu, we wszystkich regionach wzrosła krytyka władz, choć we wszystkich regionach większość ufa prezydentowi. Poza tym absolutna większość ufa Siłom Zbrojnym Ukrainy, Załużnemu i ochotnikom.
Spadł nieznacznie poziom zaufania do Służby Bezpieczeństwa – obecnie ufa jej większość Ukraińców – 58% wobec 16%, które jej nie ufają (w grudniu 2022 r. SBU ufało 63%, nie ufało 9%). Jednocześnie znacząco spadło zaufanie do policji – z 58% w grudniu 2022 r. do 41% obecnie (nieufność wzrosła z 14% do 29%).
Na Ukrainie utrzymuje się wysokie zaufanie do wolontariuszy – ufa im 84 proc., a nie ufa jedynie 3 proc. (w grudniu 2022 r. te dane były niemal identyczne).
Zaufanie do sądów i prokuratorów jest krytycznie niskie i znacznie się pogorszyło w porównaniu z rokiem ubiegłym. Sądom ufa jedynie 12% Ukraińców, a prokuratorom tylko 9%. Nie ufa – odpowiednio 61% i 64%. W grudniu 2022 r. sądom ufało 25%, prokuratorom 21%.
Ukraińskie media również znacząco straciły zaufanie. W ciągu ostatniego roku z 57% do 29% mniej osób ufa ukraińskim mediom (za to z 14% do 40% więcej było osób, które im nie ufały).
Zaufanie społeczne traci również cerkiew – zaufanie spadło w ciągu roku z 44% do 38%.
KMIS uważa, że wzrost krytyki i spadek zaufania do władz to najprawdopodobniej konsekwencja z jednej strony nierealistycznych oczekiwań na ten rok, a z drugiej strony twierdzeń o efektywności i przejrzystości działań.
Socjolodzy zauważają, że fundamentalnie ważnym wynikiem jest to, że na Ukrainie 59% Ukraińców ufa jednocześnie prezydentowi i naczelnemu wodzowi. „Ukraińcy żądają jedności i dlatego działania poszczególnych urzędników państwowych, próby dyskredytacji naczelnego wodza, spotykają się ze zdecydowanym sprzeciwem społeczeństwa. Ukraińcy nie wierzą w oskarżenia, jakie można postawić Załużnemu (tym bardziej, można przypuszczać, że takie oskarżenia odbijają się negatywnie na samych władzach)” – czytamy w podsumowaniu badania.
Przypomnijmy, niedawno deputowana partii „Sługa Ludu” Marjana Bezugłaja wezwała gen. Walerego Załużnego do dymisji, ponieważ rzekomo nie był on w stanie przedstawić planu zwycięstwa na przyszły rok. Zorganizowała także ankietę z pytaniem, kto może zastąpić Załużnego na stanowisku dowódcy sił zbrojnych.
Postawę deputowanej skrytykował doradca dyrektora Kancelarii prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak stwierdzając, że zabawa w rozmowy o konieczności jakichkolwiek dymisji na Ukrainie jest grą z Federacją Rosyjską.
Opr. TB, www.kiis.com.ua
1 komentarz
Jagoda
19 grudnia 2023 o 11:32Jeden ukrainiec jest chochoł.
Dwa ukraińcy to oddział partyzancki.
Trzy ukraińcy to oddział partyzancki ze zdrajcą.