Ministerstwo Sprawiedliwości Ukrainy złożyło nowy pozew przeciwko Rosji do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz). Poinformował o tym minister sprawiedliwości Ukrainy Denys Maliuska.
Dokument złożony dziś przez Ukrainę dotyczy rażących naruszeń praw człowieka przez Rosję we wczesnych stadiach wojny i opisuje wydarzenia od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji rankiem 24 lutego 2022 r. do faktycznego wycofania jej sił lądowych z okolic Kijowa i innych miast na północy w dniu 7 kwietnia 2022 r. Skargi dotyczące naruszeń przez Rosję praw człowieka będą przesyłane do ETPCz w kolejnych uzupełnieniach do wniosku.
W ramach tego procesu Ukraina domaga się, oprócz całkowitego wycofania wojsk rosyjskich, przyznania poszkodowanym odszkodowania pieniężnego. W pierwszej fazie rosyjskiej inwazji wojskowej straty wyniosły co najmniej 80 mld dolarów.
W pozwie Ukraina zarzuca władzom rosyjskim naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w związku z bezprawną wtargnięciem na suwerenne terytorium.
Należy zauważyć, że Rosja dopuściła się wielu najpoważniejszych naruszeń Konwencji, w szczególności prawa do życia (art. 2), zakazu tortur (art. 3), prawa do wolności i bezpieczeństwa (art. 5), prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego (art. 8), prawa do wolności myśli i wypowiedzi (art. 9 i 10), wolności zgromadzeń i zrzeszania się (art. 11) oraz prawa do ochrony własności (art. 1 Protokołu 1).
„Dziesiątki tysięcy ludzi zostało zabitych, rannych, zaginionych, setki tysięcy domów zostało zniszczonych lub uszkodzonych, miliony ludzi stały się osobami wewnętrznie przesiedlonymi, a tysiące firm straciło swoją własność i możliwość działalności. Wskazane działania przestępcze są prowadzone z rozkazu najwyższego rosyjskiego kierownictwa” – powiedział minister.
Podkreślił, że kontynuując agresję rozpoczętą w 2014 r. na południu i wschodzie Ukrainy, 24 lutego 2022 r. Federacja Rosyjska dokonała inwazji na Ukrainę na pełną skalę, której jedynym celem było obalenie demokratycznie wybranego rządu Ukrainy i późniejsze zniszczenie jej suwerenności.
„Oświadczenie Ukrainy ma na celu wczesne zakończenie straszliwych i masowych naruszeń praw człowieka, których dokonuje Rosja, i jest składane w interesie zarówno osób fizycznych, jak i podmiotów prawnych dotkniętych agresywnymi działaniami Rosji na Ukrainie” – podsumował Małiuska.
Przypomnijmy, 28 lutego rząd Ukrainy zwrócił się do ETPCz z oświadczeniem o podjęciu kroków wstępnych przeciwko rządowi Federacji Rosyjskiej zgodnie z art. 39 Regulaminu Trybunału w związku z „masowymi naruszeniami praw człowieka popełnianymi przez wojska rosyjskie w czasie zbrojnej agresji przeciwko suwerennemu terytorium Ukrainy”.
1 marca Europejski Trybunał Praw Człowieka podjął pilne środki tymczasowe i nakazał Rosji powstrzymać się od atakowania ludności cywilnej i niszczenia obiektów cywilnych na Ukrainie.
Opr. TB, https://minjust.gov.ua/
1 komentarz
Kocur
24 czerwca 2022 o 07:58Jaki jest skutek nakazu TPC, wszyscy widzą, putin ma to gdzieś, ale jak ktoś im nadepnie na odcisk, jest wielkie larum i afera. Banda sukinsynów !