Rząd Ukrainy zatwierdził decyzję o rozwiązaniu umowy międzyrządowej z Białorusią o współpracy produkcyjnej i naukowo-technicznej przedsiębiorstw i organizacji przemysłu obronnego. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zostało zobligowane do poinformowania strony białoruskiej o przyjętej decyzji.
Międzyrządowe porozumienie o współpracy produkcyjnej i naukowo-technicznej przedsiębiorstw i organizacji przemysłu obronnego między Ukraina i Białorusią została podpisana 25 czerwca 2001 roku. Nabrał mocy prawnej 1 lipca 2002 r.
Umowa przewidywała obopólnie korzystną współpracę pomiędzy podmiotami gospodarczymi Białorusi i Ukrainy w zakresie rozwoju i produkcji wyrobów dla celów wojskowych i technicznych, usług dla tych celów, a także dostaw materiałów, półfabrykatów, części, szkolenia oraz mienie pomocnicze, niezbędne do produkcji broni i techniki wojskowej.
Umowa została podpisana na trzy lata z automatycznym przedłużeniem. Wygaśnie sześć miesięcy po pisemnym zawiadomieniu o odstąpieniu jedenej ze stron.
Rząd Ukrainy zatwierdził decyzję o wypowiedzeniu 2 sierpnia.
Mińsk i Kijów zaczęły rozwijać aktywną współpracę w kompleksie wojskowo-przemysłowym w 2014 roku, kiedy Rosja dokonała aneksji Krymu i rozpoczęła działania wojenne w obwodach donieckim i ługańskim.
Mińsk zaoferował Ukrainie kilka wspólnych projektów w zakresie produkcji sprzętu wojskowego w zamian za pociski. Tylko w 2014 roku temat ten był poruszany podczas negocjacji trzykrotnie.
Jednocześnie eksperci wojskowi twierdzili, że głównym celem współpracy białorusko-ukraińskiej jest eksport do krajów trzecich.
Jak zauważa portal svaboda.org, potencjalną platformą dla współnych projektów od 2012 roku był orszański Zakład Naprawy Samolotów, którego ponad 50 proc. udziałów należało do zaporoskiego przedsiębiorstwa „Motor-Sicz”. Zakład, oprócz naprawy śmigłowców bojowych Mi-24, produkował nowe Mi-8MSB. Jednak w 2018 roku Aleksander Łukaszenka nakazał jego nacjonalizację, ponieważ rzekomo ukraińscy „właściciele zrezygnowali z zakładu”.
W 2016 r. Białoruś podwoiła (w porównaniu z 2015 r.) dostawy na Ukrainę środków transportu lądowego (w tym część produktów podwójnego zastosowania), pojazdów elektrycznych o ponad 60 proc., lokomotyw kolejowych czterokrotnie, a sprzętu optycznego o 20 proc. procent.
Svaboda przywołuje raport Państwowej Służby Kontroli Eksportu Ukrainy o międzynarodowych transferach broni w latach 2007-2021, z którego wynika, że w 2014 roku Białoruś kupiła od Ukrainy cztery śmigłowce bojowe Mi-8 i jeden przenośny zestaw rakietowy. W 2015 roku Białoruś zakupiła od Ukrainy 18 przenośnych dział przeciwpancernych i granatników, a w 2009 roku 50 samolotów bojowych BP-3 „Reis” oraz 18 pocisków i wyrzutni rakietowych R-27. W raportach zauważono, że Białoruś była ostatecznym konsumentem tej broni.
ba za svaboda.org
1 komentarz
bOLO
8 sierpnia 2022 o 23:14Rychło w czas..