Ukraina nałożyła nowe sankcje na szereg rosyjskich firm. Na stronie internetowej ukraińskiego prezydenta opublikowano dwa dekrety w sprawie stosowania sankcji, nr 554/2025 i nr 555/2025.
Dekret nr 555/2025 przewiduje wdrożenie decyzji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy z dnia 27 lipca „W sprawie zastosowania osobistych specjalnych ekonomicznych i innych środków ograniczających (sankcji)” oraz ich zastosowanie do szeregu osób fizycznych i prawnych.
Lista obejmuje 45 osób fizycznych i 50 osób prawnych. Mowa o sankcjach na czas nieokreślony i na okres 10 lat. Obejmuje to w szczególności blokowanie aktywów i ograniczanie operacji handlowych.
Na liście znajdują się m.in. Spółki Akcyjne „Moskiewskie Zakłady Przetwórstwa Stopów Specjalnych” i Specjalna Strefa Ekonomiczna „Dolina Tytanu”, a także oraz „Uralskie Zakłady Inżynierii Chemicznej”.
Jak zauważył na swoim profilu na Facebooku Władisław Własiuk, komisarz Prezydenta ds. Polityki Sankcyjnej, tym dekretem Ukraina zsynchronizowała swoje sankcje z 18. pakietem sankcji Unii Europejskiej.
„Utworzono również pakiet „metale ziem rzadkich / kompleks wojskowo-przemysłowy”. Dotyczy to firm zajmujących się przetwarzaniem metali ziem rzadkich, rzadkich i cennych materiałów na terytorium Federacji Rosyjskiej na potrzeby kompleksu wojskowo-przemysłowego” – napisał.
Własiuk dodał, że chodzi o metale ziem rzadkich (neodym, europ, itr, dysproz, lantan), które są wykorzystywane do produkcji magnesów trwałych do silników, systemów naprowadzania, celowników laserowych i systemów walki elektronicznej.
Rzadkie metale (tantal, hafn, niob, ind, tellur) są również potrzebne do produkcji mikroelektroniki, mikroprocesorów, układów sterowania uzbrojeniem, systemów radarowych i łączności satelitarnej.
Ponadto metale szlachetne (srebro, złoto, platyna, pallad) są wykorzystywane w wysokoprzewodzących komponentach elektronicznych i elementach stykowych.
„Pakiet obejmuje firmy zajmujące się wydobyciem wskazanych materiałów i metali na terytorium Federacji Rosyjskiej, ich przetwarzaniem i dostawą na potrzeby przedsiębiorstw kompleksu wojskowo-przemysłowego Federacji Rosyjskiej. W szczególności Spółka Akcyjna NPK „Uralwagonzawod” (największy producent czołgów podstawowych Federacji Rosyjskiej), FKP „Zawod imeni Ja. M. Swierdłowa” (jeden z największych producentów materiałów wybuchowych w Federacji Rosyjskiej) i inne” – wyjaśnił Własiuk.
Pakiet sankcji objął również firmy dostarczające z zagranicy surowce, których brakuje w Rosji (np. chrom), oraz firmy bezpośrednio produkujące komponenty i sprzęt dla armii rosyjskiej (urządzenia nadawczo-odbiorcze, jednostki pomiarowe do samolotów itp.).
„Łatwo przypomnieć objętą sankcjami spółkę „Termanij i Priłożenija” – specjalizuje się ona w produkcji półfabrykatów germanowych i komponentów do optyki podczerwonej, optoelektroniki i elektroniki” – zauważył Własiuk i dodał, że wszystkie informacje niezbędne do podjęcia odpowiednich decyzji w sprawie sankcji zostały przekazane partnerom.
Do tych sankcji odniósł się także Wołodymyr Zełenski. „Pierwszą z nich jest synchronizacja europejskich sankcji na obszarze jurysdykcji ukraińskiej. Teraz wszystkie 18 pakietów sankcji jest w pełni zsynchronizowanych i obowiązuje na Ukrainie” – napisał na swoim koncie w „Telegramie”
Dodał, że ograniczenia z 18. pakietu sankcji zostały już zastosowane w szczególności do struktur związanych z rosyjską flotą tankowców „cienia”. Dotyczy to również 53 osób fizycznych i prawnych – rosyjskich, chińskich, irańskich i innych krajów.
„Druga decyzja o sankcjach podjęta dzisiaj dotyczy naszych sankcji wobec rosyjskiej produkcji wojskowej. Ograniczenia zostały nałożone na ponad 90 firm wydobywających metale ziem rzadkich i metale rzadkie, które są kluczowe dla produkcji elektroniki, systemów naprowadzania, silników i dronów” – wyjaśnił Zełenski.
Zwrócił uwagę, że Ukraina dąży do zapewnienia synchronizacji ukraińskich sankcji w jurysdykcjach partnerów.
Zełenski podkreślił, że maksymalna presja sankcji jest najskuteczniejszym argumentem przemawiającym za zakończeniem wojny przez Rosję.
„Odczuwają oni konsekwencje sankcji, i to nie tylko na poziomie rosyjskiego budżetu federalnego, ale także w życiu rosyjskich regionów, w ich sektorach gospodarczych. Decyzja Rosji o rozpoczęciu, a następnie przeciąganiu tej wojny, to decyzja o zniszczeniu ich potencjału gospodarczego. Nasze wspólne działania z naszymi partnerami rzeczywiście to gwarantują” – podkreślił Zełenski.
Opr. TB, president.gov.ua, facebook.com/vladyslav.vlasiuk, t.me/V_Zelenskiy_official
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!