Rada Ministrów Ukrainy zatwierdziła projekt dekretu prezydenckiego „W sprawie delegacji Ukrainy do udziału w negocjacjach z Międzynarodowym Bankiem Odbudowy i Rozwoju w sprawie zawarcia umowy pożyczki między Ukrainą a Międzynarodowym Bankiem Odbudowy i Rozwoju” [to główna instytucja kredytowa Banku Światowego – red.], a także projekt odpowiedniego dekretu rządowego. Poinformował o tym ma swojej stronie na Facebooku Wasyl Mokan, przedstawiciel Rady Ministrów w Radzie Najwyższej Ukrainy.
„Projekt ustawy przewiduje, że celowe jest pozyskanie kredytu z Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju na realizację projektu inwestycyjnego „Drugie dodatkowe finansowanie mające na celu przezwyciężenie skutków pandemii COVID-19” oraz pozyskanie 300 mln dolarów na projekt „Modernizacja systemu wsparcia społecznego ludności Ukrainy” – napisał.
Według niego środki te pozwolą rządowi na pozyskanie dodatkowych środków na poprawę funkcjonowania systemu pomocy społecznej i usług socjalnych na Ukrainie.
W tym celu planowane jest wprowadzenie doraźnych przekazów pieniężnych dla osób i gospodarstw domowych, które straciły pracę lub źródła dochodu w wyniku pandemii COVID-19; wspieranie ubogich gospodarstw domowych za pomocą istniejącego w kraju programu państwowej pomocy społecznej dla rodzin o niskich dochodach; wzmocnienie systemów i instytucji ochrony socjalnej w celu poprawy zdolności reagowania w przyszłości.
Pod koniec kwietnia br. Rada Dyrektorów Banku Światowego zatwierdziła decyzję o przyznaniu Ukrainie dodatkowego finansowania w wysokości 135 mln dolarów na modernizację szpitali i środki przeciwdziałające rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
21 listopada br. Komisja Europejska zwróciła się do krajów G20 o wsparcie prac nad mobilizacją niezbędnych środków na pozyskanie środków na przezwyciężenie skutków pandemii.
Według oświadczenia przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, aby przezwyciężyć skutki pandemii koronawirusa i ostatecznie powstrzymać rozprzestrzenianie się COVID-19 na świecie, społeczność międzynarodowa musi wydać co najmniej 38 mld dolarów.
3 kwietnia br. Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła nowelizację ustawy budżetowej na 2020 r., zgodnie z którą utworzono specjalny fundusz do walki z koronawirusem w wysokości 64,7 mld hrywien.
Ponad połowa środków z tego funduszu została przeznaczona na remonty dróg.
17 listopada br. premier Ukrainy Denys Szmyhal ogłosił, że Ukraina wydała ponad 20 mld hrywien na walkę z rozprzestrzenianiem się zakażenia koronawirusem w ciągu siedmiu miesięcy w samym tylko sektorze opieki zdrowotnej.
18 listopada br. doradca dyrektora Kancelarii Prezydenta Ukrainy Ihor Umanski poinformował, że 40 mld hrywien z funduszu koronawirusa nie zostało wydane na walkę z COVID.
Opr. TB, https://www.facebook.com/Mokan.Vasyl/
fot. UNIAN
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!