Ministerstwo Reintegracji Tymczasowo Okupowanych Terytoriów Ukrainy planuje monitorować za pomocą satelitów sytuację środowiska naturalnego na terenach okupowanych w Donbasie. W tej sprawie odbyło się spotkanie w ministerstwie, podczas którego przedyskutowano kwestię stworzenia narzędzi do monitorowania i analizy problemów środowiskowych występujących na czasowo okupowanych terenach Ukrainy i terytoriach przyległych.
Ministerstwo Reintegracji wraz z partnerami planuje wykorzystanie zdjęć satelitarnych do rozwiązywania problemów środowiskowych i monitorowania sytuacji awaryjnych, w szczególności do kontroli składowisk odpadów i ich rekultywacji, ochrony gleby przed degradacją, poprawy jakości wody, a także monitorowania zmian w infrastrukturze inżynieryjnej i transportowej (aktualizacja bazy kartograficznej, monitorowanie rozwoju/degradacji infrastruktury; modelowanie istniejących systemów i projektowanych rozwiązań).
Ministerstwo przypomniało, że w wyniku długotrwałego niekontrolowanego zrzutu nieoczyszczonych ścieków z kopalń do zbiorników wodnych na terenach kontrolowanych przez samozwańcze władze w częściach obwodów donieckiego i ługańskiego odnotowuje się istotne naruszenie wskaźników higieniczno-środowiskowych.
Na przykład normy maksymalnego dopuszczalnego stężenia w wodzie produktów naftowych w wołynieckim zbiorniku wodnym, położonym w obwodzie donieckim, zostały przekroczone sześciokrotnie, azotanów – 5,7-krotnie, siarczanów – 3,5-krotnie, cynku – prawie czterokrotnie.
Podobnie zanieczyszczony jest isakowski zbiornik wodny w obwodzie ługańskim – pod koniec marca br. klasa jakości jego wód została obniżona z „umiarkowanie zanieczyszczonej” do „zanieczyszczonej”.
„W wyniku takich działań reżimów okupacyjnych, kontrolowanych przez Rosję, powstało bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia setek tysięcy obywateli, a także dla lokalnego ekosystemu” – poinformowało Ministerstwo ds. Reintegracji.
Zdaniem ministerstwa, istnieje zagrożenie skażeniem radiacyjnym, ponieważ już w 1979 roku na terenie kopalni „Junkom” (obwód doniecki) rząd radziecki przeprowadził eksplozję jądrową o pojemności 0,3 kiloton trotylu.
Po wybuchu radioaktywną kapsułę pozostawiono w stanie suchym, a z kopalni wypompowano wodę, aby zapobiec przedostawaniu się promieniowania na powierzchnię i do wód gruntowych.
Jednak w ostatnich latach administracje okupacyjne zaprzestały wypompowywania wody, co spowodowało przedostawanie się jej do wód pitnych.
Opr. TB, https://mtot.gov.ua/
fot. UNIAN
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!