Ukraina wznowiła utylizację bezużytecznej broni i amunicji w ramach wpieranego przez NATO projektu demilitaryzacji, który został zawieszony z powodu pandemii koronawirusa. Poinformowała o tym służba prasowa Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Na początku roku działania te w regionie zostały przerwane z powodu pandemii COVID-19. Obecnie wprowadzono specjalne procedury zapewniające przestrzeganie norm sanitarno-epidemiologicznych oraz bezpieczne warunki pracy. Finansujący je fundusz powierniczy NATO został utworzony w 2005 roku na wniosek rządu Ukrainy. Drugi etap projektu rozpoczął się w 2011 roku. Od tego czasu Agencja Wsparcia i Zaopatrzenia NATO przyczyniła się do likwidacji ponad 29,6 tys. t amunicji, 24 mln min przeciwpiechotnych PFM-1 (S). Przy utylizacji pracuje 110 osób.
Zakłada się, że wraz ze wznowieniem prac do końca 2020 r. kolejne 1,5 tys. t bezużytecznej amunicji zostanie zniszczone i bezpiecznie zutylizowane. Ukraina posiada dużą ilość starej i przestarzałej broni oraz amunicji zgromadzonej po wycofaniu wojsk radzieckich z terytoriów państw Układu Warszawskiego. Broń stanowi potencjalne zagrożenie dla ludności i środowiska. Projekt funduszu powierniczego NATO ma na celu poprawę bezpieczeństwa regionalnego i wspólnotowego, jednocześnie wspierając Ukrainę w wypełnianiu jej zobowiązań wynikających z Konwencji Ottawskiej. Krajem wiodącym dla tego projektu są Stany Zjednoczone. Inne kraje i organizacje międzynarodowe, które sponsorują projekt, to Unia Europejska, Belgia, Finlandia, Niemcy, Japonia, Włochy, Irlandia, Luksemburg, Norwegia, Szwajcaria i Turcja.
Opr. TB, https://www.nato.int/
fot. https://regnum.ru/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!