Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy wezwał zagraniczne firmy do zaprzestania produkcji układów scalonych z obsługą rosyjskiego systemu satelitarnego GLONASS, dzięki którym Rosja naprowadza swoje rakiety na cele na Ukrainie. Poinformowano o tym na profilu w Telegramie.
Ukraiński wywiad wojskowy zwraca uwagę, że rosyjskie rakiety nie docierają do celów bez wyraźnych współrzędnych, które są określane przez systemy nawigacyjne.
„Do kierowania rakietami Rosja wykorzystuje własną sieć GLONASS, analog GPS. GLONASS został stworzony w 1982 roku na zlecenie Ministerstwa Obrony ZSRR. Chociaż GLONASS jest systemem dwufunkcyjnym, jest używany głównie przez rosyjska armię do kierowania uderzeń w ukraińskie miasta” – czytamy w komunikacie.
Jednocześnie zauważono, że rosyjski system nawigacji ma słaby punkt – GLONASS zależy od układów scalonych produkowanych przez firmy zagraniczne.
„Rosyjskie rakiety i drony mają zagraniczne układy scalone z obsługą GLONASS – zwykle są to układy scalone cywilne, ale Rosjanie używają ich do celów wojskowych. Otrzymują i przetwarzają one współrzędne z GLONASS, a rakiety wykorzystują te informacje do nawigacji w powietrzu i identyfikowania ukraińskiej infrastruktury cywilnej i energetycznej” – wyjaśnił Główny Zarząd Wywiadu.
Wiele zagranicznych firm nadal produkuje układy scalone z obsługą GLONASS: Linx Technologies, Broadcom, Qualcomm, Telit, Maxim Integrated, TRIMBLE, Cavli Wireless (wszystkie z USA); u-blox AG i STMicroelectronics (ze Szwajcarii); Sierra Wireless i NovAtel (z Kanady); Septentrio (z Belgii) i Antenova (z Wielkiej Brytanii).
„Z kolei Rosja nadal kupuje układy scalone obsługujące GLONASS dzięki licznym firmom-przykrywkom i dystrybutorom” – wyjaśniono.
Te układy scalone wykorzystywane są m.in. dronach Orlan-10 i Shahed-136, rakietach Tornado-S, Smiercz, Iskander, Kalibr i Kindżał, a także bombach i rakietach manewrujących Ch-101, Ch- 555, Ch-38, Ch-59MK, Ch-31.
„Bez zagranicznych układów scalonych obsługujących GLONASS, Rosjanie będą musieli zbudować własną mikroelektronikę od podstaw. Kontrola eksportu i kontrola przez producentów w tym przypadku nie zadziała, ponieważ Rosja stale wymyśla nowe sposoby obchodzenia sankcji i zakupu technologii” – przypomniał ukraiński wywiad wojskowy, który podkreślił, że zagraniczne firmy powinny zdać sobie sprawę z bezpośredniego wpływu swoich produktów na zdolności obronne Rosji, przestać produkować układy scalone z obsługą GLONASS i usunąć funkcję obsługi tego systemu nawigacji ze wszystkich swoich urządzeń.
Opr. TB, t.me/DIUkraine/1685
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!