W ramach międzynarodowej operacji specjalnej „Mściciele” ukraińska i mołdawska policje zatrzymały trzech obywateli Mołdawii, którzy walczyli przeciwko Ukrainie w ramach grupy „Wagner” i innych nielegalnych grup zbrojnych.
Jak podała Państwowa Policja Ukrainy, trzej obywatele Mołdawii działali w szeregach armii rosyjskiej podczas zdobywania Bachmutu i innych miast, a niektórzy z nich otrzymali nagrody od dowództwa wojskowego okupantów.
W latach 2014–2023 brali udział w operacjach bojowych na lotnisku w Doniecku, tworzeniu „kotła debalcewskiego” w ramach grupy „Wagner”, batalionu „Somali” i innych formacji zbrojnych „Donieckiej Republiki Ludowej” i Rosji.
W sumie w neutralizacji najemników brało udział ponad 200 funkcjonariuszy organów ścigania z Ukrainy i Mołdawii
Za nadzór proceduralny nad operacją specjalną odpowiadało kierownictwo Prokuratury Generalnej Ukrainy oraz Prokuratury ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej i Spraw Szczególnych Mołdawii.
W przeprowadzeniu operacji pomagał Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Narodowej Ukrainy oraz Europol, który powołał specjalną grupę roboczą złożoną ze specjalistów z Ukrainy i Mołdawii. Ponadto zorganizowano Wirtualne Stanowisko Dowodzenia, które pozwoliło na szybką wymianę informacji pomiędzy wszystkimi organami ścigania oraz weryfikację danych w bazach danych Europolu w czasie rzeczywistym.
W ramach pierwszego etapu międzynarodowej operacji policyjnej „Mściciele” funkcjonariusze organów ścigania obydwu krajów przeprowadzili ponad 50 przeszukań w miejscach zamieszkania i zameldowania oskarżonych.
Zabezpieczono dokumenty, sprzęt komputerowy oraz telefony komórkowe z korespondencją, zdjęciami i nagraniami wideo, które zawierają informacje o werbunku, warunkach służby w grupie „Wagner”, a także potwierdzają udział zatrzymanych w działaniach wojennych na terytorium Ukrainy.
Mołdawscy śledczy poinformowali trzech oskarżonych o podejrzeniu udziału w charakterze najemników w konflikcie zbrojnym, działaniach militarnych lub innych działaniach o charakterze przemocy, których celem jest obalenie lub podważenie porządku konstytucyjnego lub naruszenie integralności terytorialnej państwa. Obecnie sąd podejmuje decyzję o zastosowaniu wobec nich środka zapobiegawczego. Oskarżonym grozi kara do dziesięciu lat więzienia.
„To tylko pierwsi z 85 obywateli Mołdawii zidentyfikowanych przez jednostki operacyjne ukraińskiej policji, którzy brali udział w wojnie po stronie Rosji. Dzięki pracy pracowników Departamentu Analiz Kryminalnych policja otrzymała informacje o aktach służbowych, powiązaniach rodzinnych, kontaktach i lokalizacji osób zaangażowanych” – czytamy w oświadczeniu ukraińskich organów ścigania.
Śledczy ukraińskiej policji wszczęli specjalne postępowanie karne, w ramach którego dokumentują wszystkie fakty dotyczące rekrutacji, szkolenia, finansowania i udziału w operacjach wojskowych przeciwko Ukrainie. Uzyskane dane zostały już przesłane do właściwych organów ścigania w Mołdawii, gdzie wszczęto przeciwko podejrzanym nową serię dochodzeń.
Według Prokuratury Generalnej Ukrainy prowadzone jest śledztwo w sprawie udziału obywateli państw trzecich w działaniach zbrojnych przeciwko Ukrainie w szeregach jednostek kontrolowanych przez Siły Zbrojne Rosji. Mowa tu o grupach „Wagner”, „Legion”, „Weterani”, „Redut”, „Rusicz” i innych. Informacje o 20 obywatelach walczących w tych oddziałach zostały już przesłane do Mołdawii.
Przypomnijmy, w armii rosyjskiej walczą najemnicy z krajów trzecich. Niedawno pojawiły się doniesienia, że Rosja oszukała setki Jemeńczyków, namawiając ich do walki na Ukrainie za pośrednictwem firmy powiązanej z rebeliancką grupą Huti. Jemeńscy rekruci, którzy udali się do Rosji, twierdzili, że obiecywano im dobrze płatną pracę, a nawet obywatelstwo rosyjskie. Kiedy jednak przybyli do kraju, zostali siłą wcieleni do armii rosyjskiej i wysłani na front na Ukrainie.
Opr. TB, od.npu.gov.ua
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!