Ukraina prowadzi rozmowy z zachodnimi producentami broni w celu zwiększenia produkcji broni, w tym dronów. Kontrakty mogą zostać zawarte w najbliższych miesiącach. Poinformowała o tym agencja Reuters, powołując się na wiceministra ds. przemysłu strategicznego Ukrainy Serhija Bojewa.
Ukraińskie władze prowadzą obecnie negocjacje z producentami z Niemiec, Włoch, Francji i Europy Wschodniej w sprawie uruchomienia przez nich produkcji broni na Ukrainie.
Od czasu rosyjskiej inwazji na pełną skalę w zeszłym roku Ukraina stale zabiega o zaopatrzenie się w broń – od amunicji po wyrzutnie rakiet i pociski. Otrzymała już wsparcie m.in. USA, Niemiec, Wielka Brytania i krajów Europy wschodniej.
„Prowadzimy z nimi bardzo szczegółowe negocjacje. Jesteśmy przekonani, że podpiszemy umowy w ciągu najbliższych kilku miesięcy” — powiedział Bojew podczas odbywających się w Paryżu targów lotniczych.
Zachęcając zagraniczne firmy zbrojeniowe do produkcji broni na Ukrainie, Kijów mógłby skuteczniej zaspokajać własne potrzeby zbrojeniowe, a także rozwijać przemysł zbrojeniowy, który stworzy miejsca pracy dla Ukraińców.
„Aby powstrzymać agresję w przyszłości, potrzebny będzie silny ukraiński przemysł obronny, silne ukraińskie siły zbrojne. Dlatego wierzymy, że międzynarodowi partnerzy przybywający na Ukrainę uruchomią produkcję i włączą Ukrainę w system bezpieczeństwa wolnego świata” – powiedział Bojew.
W Paryżu Bojew rozmawiał między innymi z producentami dronów, od dużych międzynarodowych firm obronnych po małych dostawców. Nie chciał powiedzieć, z jakimi firmami się spotkał.
„Dyskutujemy o różnych poziomach współpracy. A niektóre firmy twierdzą, że są gotowe przyjść, zainwestować i wyprodukować drony” – powiedział.
Negocjacje w sprawie produkcji dronów mogą potrwać dłużej, ale Bojew uważa, że produkcja na Ukrainie może być skutecznym sposobem na wykorzystanie istniejącej wiedzy tego kraju na temat dronów i tworzenie miejsc pracy w kraju.
Przedstawiciel europejskiego przemysłu obronnego powiedział Reuterowi, że europejskie przepisy i standardy dotyczące testowania dronów mogą utrudniać firmom uzyskanie zgody na produkcję i testowanie dronów na Ukrainie.
Jednak Bojew ma nadzieję, że Ukraina może przyciągnąć zagranicznych producentów dronów i powiedział, że rząd może zaoferować znaczne wsparcie.
Przypomnijmy, że w maju prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraina współpracuje z brytyjską firmą zbrojeniową BAE Systems w celu stworzenia ukraińskiej bazy do produkcji i naprawy uzbrojenia od czołgów po artylerię.
Z kolei turecki koncern zbrojeniowy Baykar poinformował pod koniec zeszłego roku, że planuje zakończyć budowę zakładu na Ukrainie w ciągu dwóch lat. Baykar ogłosił plany budowy zakładu na krótko przed rosyjską inwazją na Ukrainę 24 lutego 2022 r.
Opr. TB, www.reuters.com
2 komentarzy
PI Grembovitz
20 czerwca 2023 o 12:20Uwaga!
Sowiecka, lewicowa i komunistyczna agentura prowojenna + lobby + szpicle działają w UE, w Europie i na świecie agitując oraz manipulując propagują ruskie, bolszewickie tezy prosto ze: sputnika kremla placu czerwonego Putina FSB GRU KGB russ mediów neta …etc.
Rzecz jasna,
Oczywiście w Polsce również
Także i tutaj…
show must go on
20 czerwca 2023 o 13:05Ukraina to wielki i bogaty kraj. Mogą sobie negocjować i kupować, co chcą. Kto bogaczowi zabroni?