W ramach wizyty roboczej prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych podpisano memorandum o współpracy między rządami Ukrainy i Stanów Zjednoczonych w sprawie współpracy handlowej. Poinformowała o tym służba prasowa Kancelarii Prezydenta.
Tym samym strony planują rozwój i realizację projektów komercyjnych, a także udział w zamówieniach publicznych na Ukrainie i w Stanach Zjednoczonych. Główny nacisk zostanie położony na współpracę energetyczną, w tym wspieranie ukraińskich celów transformacji energetycznej i dekarbonizacji, infrastruktury, rozwoju gospodarki cyfrowej, obrony, cyberbezpieczeństwa i opieki zdrowotnej.
Ministerstwo Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy podpisało memorandum z Międzynarodową Korporacją Finansową (IFC) w sprawie finansowania projektów irygacyjnych.
„To kluczowe przedsięwzięcie w celu przyciągnięcia międzynarodowych instytucji finansowych do strukturyzacji narodowego operatora NAK „Woda Ukrainy” oraz sfinansowania modernizacji i rozwóju infrastruktury irygacyjnej naszego kraju” – powiedział Roman Leszczenko, minister polityki agrarnej i żywności.
Porozumienie to umożliwi przyciągnięcie międzynarodowych inwestycji nw celu odnowienia głównych państwowych kanałów rzecznych, przepompowni i wodociągów.
Ponadto Ministerstwo Polityki Agrarnej podpisało protokół ustaleń z amerykańską firmą Lindsay w sprawie produkcji na Ukrainie sprzętu nawadniającego.
Ponadto podpisano umowy o współpracy ukraińskiego systemu opieki zdrowotnej z koncernami produkującymi aparaturę medyczną i medykamenty, m.in. General Electric, Medtronic i MSD. Porozumienie z Medtronic dotyczy poszerzenia dwustronnej współpracy w walce z chorobami układu krążenia i cukrzycą, a z General Electric – o wyposażeniu szpitali w najnowocześniejszy sprzęt w ramach modernizacji placówek medycznych w ramach ukraińskiego programu „Wielkie budownictwo”.
Ministerstwo Ochrony Zdrowia Ukrainy i MSD dyskutują również o dostarczaniu na Ukrainę Molnupiraviru, potencjalnego leku do leczenia pacjentów z COVID-19, który znajduje się obecnie w trzecim etapie badań klinicznych. Chodzi również o zwiększenie podaży innowacyjnych leków i preparatów immunobiologicznych na rynek ukraiński, w szczególności transfer technologii produkcji szczepionek.
Opr. TB, https://www.president.gov.ua/
fot. https://www.president.gov.ua/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!