Ukraina i Unia Europejska osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie przyszłego eksportu ukraińskich produktów rolnych. Poinformował o tym komisarz UE ds. handlu Maros Sefcovic.
Agencja „Reuters” zauważyła, że ostateczna umowa musi zostać zatwierdzona przez członków UE. Ponadto Sefcovic nie ujawnił konkretnych postanowień wstępnego porozumienia. Na przykład nie wiadomo, jakie kwoty i cła znajdą się w umowie.
Jak podaje dziennik „Le Monde”, Sefcovic podał kwoty eksportowe na „produkty wrażliwe”, takie jak pszenica, kukurydza, cukier, miód, drób i jaja. Z kolei z ceł zostaną zwolnione np. sok winogronowy i mleko fermentowane.
Według Sefcovica UE znalazła równowagę dzięki kompromisowi osiągniętemu z Ukrainą, podczas rozmów prowadzonych w weekend. Dodał, że Unia Europejska otworzy swój rynek na produkty ukraińskie bardziej niż przed wojną, biorąc pod uwagę „wrażliwość niektórych sektorów kompleksu agroprzemysłowego”.
Jak zauważa portal „Suspilne”, komisarz UE ds. handlu podkreślił, że kluczowe elementy umowy obejmują zobowiązanie Ukrainy do stopniowego dostosowywania standardów produkcji rolnej do standardów Unii Europejskiej do 2028 r.
Umowa ta opiera się na następujących zasadach: równe warunki działania, a więc ostęp do nowego rynku będzie uwarunkowany stopniowym dostosowywaniem się Ukrainy do odpowiednich standardów produkcji UE, takich jak dobrostan zwierząt, stosowanie pestycydów i leków weterynaryjnych; Ukraina będzie zobowiązana do corocznego raportowania postępów w tej dziedzinie; Ukraina i UE będą mogły uruchomić mechanizm ochronny w celu podjęcia odpowiednich środków w sytuacjach, w których import może mieć negatywne konsekwencje dla którejkolwiek ze stron.
Należy zauważyć, że w przypadku Unii Europejskiej ocena możliwych przeszkód może być przeprowadzana na poziomie jednego lub większej liczby państw członkowskich.
Zmodernizowana umowa zapewni równowagę między wspieraniem handlu Ukrainy z Unią Europejską, a także pełnym uwzględnieniem wrażliwości niektórych sektorów rolnictwa i interesariuszy UE.
Uzgodniono, że dostęp do rynku będzie różny. W przypadku najbardziej wrażliwych produktów, takich jak cukier, drób, jaja, pszenica, kukurydza i miód, nastąpi jedynie niewielki wzrost w stosunku do początkowej Głębokiej i Kompleksowej Strefy Wolnego Handlu (DCFTA). W przypadku innych produktów nastąpią ulepszenia korzystne dla obu stron.
Należy zauważyć, że od czerwca 2022 r. do 5 czerwca 2025 r. Unia Europejska tymczasowo zniosła cła i kontyngenty na ukraińskie produkty rolne. Decyzja ta została podjęta ze względu na pełnoskalową inwazję Rosji, aby pomóc Ukrainie zrównoważyć rosnące koszty eksportu przez terytorium UE, ponieważ Rosja zablokowała tradycyjne szlaki morskie na Morzu Czarnym.
Jednak środki te zostały wstrzymane na początku czerwca po tym, jak napływ tańszego ukraińskiego zboża, drobiu i cukru wywołał protesty w sąsiednich krajach, w szczególności w Polsce.
Unia Europejska powróciła do przedwojennej umowy handlowej z Ukrainą, która przewiduje cła i kontyngenty ograniczające handel produktami rolnymi.
Unia Europejska jest największym partnerem handlowym Ukrainy, która jest trzecim co do wielkości dostawcą produktów rolnych do UE.
Opr. TB, reuters.com, lemonde.fr, suspilne.media
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!