Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski jest przekonany, że obywatele kraju zagłosowali za takimi zmianami w wyborach prezydenckich.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij podpisał ustawę o oligarchach, ustawę „O zapobieganiu zagrożeniom dla bezpieczeństwa narodowego związanym z nadmiernym wpływem osób o znaczącym wpływie gospodarczym i politycznym na życie publiczne (oligarchów)”, podała ukraińska kancelaria prezydencka.
„We wszystkich krajach europejskich, które odniosły sukces, nie ma takiej gałęzi władzy jak oligarchowie. Tamtejsze państwa działają w interesie swoich obywateli, a nie garstki najbogatszych. To jest dokładnie taka zmiana, na jaką nasi obywatele głosowali w 2019 roku” – uzasadnia swoją decyzję prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Głowa państwa przypomniał, że uchwaleniu ustawy antyoligarchicznej sprzeciwiały się dziesiątki wpływowych osób zależnych od oligarchów.
„Był opór. Dalej będzie jeszcze większy opór ze strony tych, którzy zarobili miliardy w państwie. Ale nie ma innego wyjścia, jak rozmontować system oligarchiczny. Bez tego pokonanie biedy na Ukrainie i pełne przyłączenie się do wspólnoty europejskiej jest po prostu niemożliwe”.
Na stronie prezydenta czytamy, że ustawa antyoligarchiczna stwarza ramy prawne dla oddzielenia wielkiego biznesu od walki politycznej i ograniczenia destrukcyjnego wpływu uprzywilejowanych (oligarchicznych) interesów na życie gospodarcze Ukrainy.
W ustawie określono, że oligarcha to osoba fizyczna, która jednocześnie spełnia co najmniej trzy z poniższych kryteriów;
– Uczestniczy w życiu politycznym, – może wpływać na media, – jest ostatecznym beneficjentem rzeczywistym przedsiębiorstwa, który po dniu wejścia w życie ustawy podlega monopolowi naturalnemu lub posiada monopolistyczną pozycję na rynku i utrzymuje lub umacnia taką pozycję przez rok z rzędu, zaś potwierdzona wartość majątku osoby fizycznej i podmiotów gospodarczych, których jest beneficjentem, przekracza 1 mln stawek płacy minimalnej, ustalonej dla osób zatrudnionych na dzień 1 stycznia odpowiedniego roku.
Decyzję o wykluczeniu osoby z rejestru oligarchów podejmuje się w przypadku stwierdzenia jednocześnie niezgodności co najmniej dwóch z w/w warunków.
Decyzję o uznaniu osoby za oligarchę podejmuje Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy na podstawie wniosku Rady Ministrów Ukrainy, członka RBNiO, Narodowego Banku Ukrainy, Służby Bezpieczeństwa Ukrainy lub Komitetu Antymonopolowego Ukrainy.
Taka decyzja wchodzi w życie z dniem oficjalnego opublikowania dekretu prezydenckiego o jego wejściu w życie i jest wiążąca.
Biuro RBNiO na dziesięć dni roboczych przed dniem swojego posiedzenia, na którym planowane jest rozpatrzenie wniosku o uznanie osoby za oligarchę, przesyła wiadomość o takim spotkaniu w miejscu jego zameldowania. Po wysłaniu wiadomość jest publikowana na oficjalnej stronie internetowej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.
oprac. ba za president.gov.ua
1 komentarz
Dshk
5 listopada 2021 o 17:54Ukraina to lepiej niech się łączy z trój morzem ! inaczej Putler ich wciągnie !