Sekretarz generalny NATO powiedział po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenko w kwaterze NATO w Brukseli, że Sojusz wesprze rozwój ukraińskiej marynarki wojennej.
-Przeprowadziliśmy bardzo ważną dyskusję na temat pomocy NATO dla Ukrainy i agresywnych działań Rosji na Morzu Czarnym. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni problemami Ukrainy z Rosją i uważamy, że Rosja powinna uwolnić wszystkich marynarzy i zapewnić swobodę żeglugi na Morzu Azowskim – oświadczył Jens Stoltenberg. – Do końca roku NATO przekaże ukraińskim siłom zbrojnym bezpieczne systemy łączności.
Sekretarz generalny NATO potępił działania Rosji na morzu i uznał, że dopuściła się ona naruszenia ukraińskiej suwerenności i jedności terytorialnej oraz łamania praw człowieka.
Poroszenko oświadczył na wspólnej konferencji prasowej, że przekazał NATO nazwiska Rosjan i nazwy okrętów, które uczestniczyły w listopadowej „pirackiej akcji agresji” wobec ukraińskich okrętów w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej. Wcześniej tę samą listę prezydent Ukrainy wręczył przewodniczącemu Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi, z którym rozmawiał w Brukseli.
Tusk, szef Rady Europejskiej, poinformował, że przywódcy państw członkowskich trwający na szczycie unijnym w Brukseli jednogłośnie zdecydowali o przedłużeniu sankcji gospodarczych wobec Rosji o kolejne pół roku. Powodem jest niewypełnianie przez Rosję porozumień mińskich, które dotyczą zawieszenia broni i uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy.
Przywódcy na szczycie mają też omówić niedawną agresję Rosji wobec ukraińskich okrętów w regionie Morza Azowskiego. Kraje nie są jednomyślne co do nałożenia dodatkowych sankcji na Kreml za incydent w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej. Kwestia ma pojawić się w konkluzjach szczytu.
Sankcje nałożone przez UE dotyczą sektora finansowego, energetycznego i obronnego oraz produktów podwójnego zastosowania. Oznaczają ograniczenie dostępu do unijnych rynków kapitałowych dla największych rosyjskich instytucji finansowych, firm energetycznych oraz przemysłu obronnego.
W ramach restrykcji obowiązuje też zakaz eksportu i importu broni do i z Rosji, zakaz eksportu produktów podwójnego zastosowania do celów militarnych lub dla użytkowników wojskowych w tym kraju. UE ogranicza też Moskwie dostęp do strategicznie cennych technologii i usług, które można wykorzystać do produkcji i wydobycia ropy naftowej.
Oprac. MaH, Niezalezna.pl, businessinsider.com.pl
fot. Administracija Prezidenta Ukrajini, CC BY 4.0
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!