Unia Europejska przekazuje dziś rządowi w Kijowie raport z monitoringu realizacji zobowiązań Ukrainy, jakie podjęła podpisując układ stowarzyszeniowy z UE. Bruksela. W raporcie odnotowano niewystarczające tempo reform dotyczących obszaru sądownictwa, a także działań w dziedzinie walki z korupcją. Podkreślono m.in. konieczność ustanowienia specjalnego sądu antykorupcyjnego. Co prawda, ukraiński parlament podjął decyzję o jego utworzeniu, ale wszystko zależy od tego, jacy zostaną wybrani do niego sędziowie i jak będzie funkcjonował w praktyce, np. parlament nie przyjął jeszcze wszystkich przepisów mających regulować jego działalność.
KE oraz dyplomacja unijna oceniły, że Ukraina poczyniła postępy w kilku obszarach w ciągu ostatniego roku, ale powinna przeprowadzić kilka odłożonych reform, zwłaszcza dotyczących sądownictwa i walki z korupcją.
Wspomniana ustawa o sądzie antykorupcyjnym została przyjęta w czerwcu. Pisaliśmy o tym tutaj. UE oceniła, że wskazanie w tym tygodniu międzynarodowych ekspertów, którzy mają pomóc Ukrainie w wyborze sędziów Wysokiego Sądu Antykorupcyjnego, jest pozytywnym sygnałem, ale naciska Ukrainę, by działała w tej sprawie jeszcze energiczniej. Raport odnosi się też do zamachu na aktykorupcyjną aktywistkę Katerynę Handziuk. Sprawa wywołała falę krytyki organów ścigania. Pisaliśmy o tym tutaj.
„Społeczeństwo obywatelskie odgrywa ważną rolę w walce z korupcją i musi być w stanie wykonywać swoją odważną pracę w sposób bezpieczny i niczym niezakłócony. Ataki na działaczy społeczeństwa obywatelskiego muszą być odpowiednio zbadane i objęte sankcjami karnymi” – podkreślili autorzy raportu.
Bardziej pozytywnie UE ocenia reformy gospodarcze, m.in. restrukturyzację i wprowadzenie niezależnych rad nadzorczych do firm państwowych oraz reformy w energetyce.
Warto też dodać, że Ukraina zaczęła przygotowywać sprzedaż akcji firm państwowych.
„Władze ukraińskie przeprowadzają trudne, ale satysfakcjonujące reformy w bardzo niesprzyjających okolicznościach. Rezultaty tych reform przynoszą obywatelom Ukrainy wyraźne korzyści: łączny handel między UE i Ukrainą wzrósł o 24 proc. w 2017 r., otwierając nowe rynki dla ukraińskich przedsiębiorstw” – zwróciła uwagę w oświadczeniu szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.
Raport KE będzie wkładem do rozmów na coroczną Radę Stowarzyszeniową UE-Ukraina, która odbędzie się 17 grudnia w Brukseli. Dokument, który został przygotowany przez Europejską Służbę Działań Zewnętrznych i Komisję Europejską, w piątek rano w Kijowie premierowi Ukrainy Wołodymyrowi Hrojsmanowi przekazał komisarz ds. polityki sąsiedztwa i negocjacji w sprawie rozszerzenia Johannes Hahn.
Tymczasem prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przebywający z wizytą w Finlandii poinformował, że UE przekaże Ukrainie dodatkowe 0,5 mld dolarów finansowej pomocy. Decyzja ta jest uzgodniona z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.
Oprac. MaH, gazetaprawna.pl, ukrinform.net
fot.
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!