„Społeczeństwo obywatelskie odgrywa ważną rolę w walce z korupcją i musi być w stanie wykonywać swoją odważną pracę w sposób bezpieczny i niczym niezakłócony. Ataki na działaczy społeczeństwa obywatelskiego muszą być odpowiednio zbadane i objęte sankcjami karnymi” – podkreślili autorzy raportu.

Bardziej pozytywnie UE ocenia reformy gospodarcze, m.in. restrukturyzację i wprowadzenie niezależnych rad nadzorczych do firm państwowych oraz reformy w energetyce.

Warto też dodać, że Ukraina zaczęła przygotowywać sprzedaż akcji firm państwowych.

„Władze ukraińskie przeprowadzają trudne, ale satysfakcjonujące reformy w bardzo niesprzyjających okolicznościach. Rezultaty tych reform przynoszą obywatelom Ukrainy wyraźne korzyści: łączny handel między UE i Ukrainą wzrósł o 24 proc. w 2017 r., otwierając nowe rynki dla ukraińskich przedsiębiorstw” – zwróciła uwagę w oświadczeniu szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Raport KE będzie wkładem do rozmów na coroczną Radę Stowarzyszeniową UE-Ukraina, która odbędzie się 17 grudnia w Brukseli. Dokument, który został przygotowany przez Europejską Służbę Działań Zewnętrznych i Komisję Europejską, w piątek rano w Kijowie premierowi Ukrainy Wołodymyrowi Hrojsmanowi przekazał komisarz ds. polityki sąsiedztwa i negocjacji w sprawie rozszerzenia Johannes Hahn.

Tymczasem prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przebywający z wizytą w Finlandii poinformował, że UE przekaże Ukrainie dodatkowe 0,5 mld dolarów finansowej pomocy. Decyzja ta jest uzgodniona z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Oprac. MaH, gazetaprawna.pl, ukrinform.net

fot. Corentin Béchade, CC BY-SA 4.0