Kwestia zawieszenia sankcji wobec urzędników białoruskiego reżimu będzie rozpatrywana w trakcie nieformalnego posiedzenia ministrów spraw zagranicznych UE w Luksemburgu, w dniach 4-5 września – poinformowała agencja TASS, powołując się na źródła w instytucjach europejskich.
Powodem nieformalnego spotkania szefów resortów spraw zagranicznych jest „sensacyjna” – jak pisały niektóre media na Zachodzie wiadomość z soboty o uwolnieniu przez reżim Łukaszenki sześciu zakładników – więźniów politycznych.
„Konsultacje te będą miały luźny charakter, a temat sankcji wobec Białorusi nie jest częścią porządku obrad, ponieważ „porządek obrad” jako taki – nie jest po prostu przewidziany. Jednak wiele krajów europejskich już wyraziło chęć poruszenia kwestii zawieszenia systemu sankcji co najmniej na rok”, – cytuje słowa informatora agencja TASS.
Przedstawiciel strukturach europejskich podkreślił, że może chodzić „tylko o tymczasowe zamrożenie, a nie o zniesienie systemu sankcji -na sześć miesięcy lub rok”.
Według niego, mowa jest o zamrożenie a nie o całkowitym zniesieniu z racji tego, że decyzja o uwolnieniu więźniów politycznych została podjęta jednoosobowo przez Łukaszenkę, i nie była rezultatem głębokich reform systemu sądownictwa i demokratyzacji procesu politycznego.
Przedstawiciele Unii Europejskiej i USA z zadowoleniem przyjęli uwolnienie więźniów politycznych. Departament Stanu na swojej stronie internetowej opublikował oświadczenie, w którym czytamy;
„Uwolnienie tych sześciu więźniów politycznych traktujemy jako pozytywny dla białoruskiego narodu rozwój wydarzeń i ważny krok normalizacji stosunków z USA”.
Stany Zjednoczone wezwały Mińsk, aby wybory 11 października zostały przeprowadzone zgodnie ze standardami Biura OBWE ds. Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka.
„Kroki te wzmocnią suwerenność i niepodległość Białorusi, którą Stany Zjednoczone jednoznacznie i mocno wspierają” – konstatuje Departament Stanu USA.
Kresy24.pl
1 komentarz
Józef
25 sierpnia 2015 o 11:12Sankcjami nic nie zdziałają, Białoruś to nie Ukraina. UE może czerpać duże korzyści ze współpracy z Białorusią. Białoruś jest państwem mało demokratycznym, ale w pełni wiarygodnym, solidnym i uczciwym ( w odróżnieniu od Ukrainy) partnerem. Białoruś jest państwem ukształtowanym i wiarygodnym jako państwo. Struktury wszystkie są czyste i klarowne do odczytu.