Kraje Unii Europejskiej są zdecydowane podjąć wszelkie niezbędne środki, aby skutecznie chronić zewnętrzne granice UE, przeciwstawiać się agresji ze strony Białorusi i zwalczać nielegalne przekraczanie granic, to konkluzja po spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych UE 18 sierpnia, ogłoszona przez Słowenię, która obecnie sprawuje przewodnictwo w UE.
Kraje UE wyraziły solidarność z Łotwą, Litwą i Polską, które stanęły w obliczu fali nielegalnej migracji z Białorusi.
„Obecna sytuacja budzi niepokój i wymaga dalszej czujności i pilnych skoordynowanych działań, aby zapobiec nielegalnemu przekraczaniu granic” – czytamy w oświadczeniu. Kraje UE zdecydowanie potępiły presję migracyjną ze strony Białorusi oraz rolę Mińska w organizowaniu nielegalnych przejść granicznych, a także próby wykorzystywania ludzi jako instrumentu nacisku w celach politycznych. „Takie agresywne zachowanie, które staje się powszechną praktyką w krajach trzecich, jest niedopuszczalne i równa się bezpośredniemu atakowi mającemu na celu destabilizację i wywieranie presji na UE” – czytamy w oświadczeniu.
W oświadczeniu stwierdzono, że UE dokona również przeglądu swojego udziału w programach współpracy transgranicznej realizowanych w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa 2014-2020, ale nadal będzie wspierać społeczeństwo obywatelskie na Białorusi. Ministrowie ustalili, że poszczególne kraje UE powinny w miarę możliwości realizować projekty w ramach programów krajowych. UE będzie nadal monitorować sytuację, oceniając średnio- i długoterminowe skutki oraz odpowiednie środki, które UE może podjąć.
Jak informowaliśmy, kierując się doświadczeniem sąsiedniej Litwy, która od 2 miesięcy zmaga się z zalewem nielegalnych migrantów (głownie z Iraku) przychodzących z terytorium Białorusi, polskie służby przygotowały się na podobny scenariusz. Już miesiąc temu MSW zleciło budowę zasieków z drutu kolczastego. Do tej pory rozciągnięto go na długości 100 km, a w najbliższych tygodniach planuje się kolejne 50 km. Minister Obrony Mariusz Błaszczak poinformował, że do pomocy pogranicznikom wysłano ok. 1000 żołnierzy.
oprac. ba za reform.by
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!