Przywódcy Unii Europejskiej popierają plany nałożenia podatku od nieoczekiwanych dochodów od ponad 200 mld euro zamrożonych aktywów rosyjskiego Banku Centralnego, aby pomóc w odbudowie Ukrainy. UE będzie szukać poparcia politycznego dla tego pomysłu wśród kluczowych krajów G7. Poinformowała o tym agencja Bloomberg, powołując się na źródła zaznajomione z negocjacjami.
Podczas szczytu w Brukseli unijni przywódcy poparli „ostrożne zbadanie” możliwości opodatkowania nadmiernych zysków, pomimo trudnych pytań o to, jak wykorzystać aktywa objęte sankcjami. Zamrożone w UE aktywa rosyjskiego Banku Centralnego mają przynieść nieoczekiwane zyski w wysokości ok. 3 mld euro.
„Podczas tej Rady Europejskiej omawialiśmy temat zamrożonych rosyjskich aktywów. My, Komisja, przedstawimy wniosek i skupimy się na nieoczekiwanych zyskach z zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Według Bloomberga, perspektywa opodatkowania i utraty nieoczekiwanych zysków rodzi pytania zarówno prawne, jak i finansowe. Podczas szczytu kilku przywódców UE wyraziło obawy, najpierw wyrażone przez Europejski Bank Centralny, który ostrzegł, że wykorzystanie dochodów z aktywów może zachęcić posiadaczy oficjalnych rezerw do odwrócenia się od euro.
Zwolennicy planu zwracają uwagę, że ryzyko to zostało przezwyciężone poprzez zamrożenie aktywów rosyjskiego Banku Centralnego.
UE zamierza pozyskać poparcie państw G7, mimo że zdecydowana większość rosyjskich aktywów objętych sankcjami znajduje się w Europie. Według Bloomberga, wynika to z faktu, że kilka krajów chce, aby G7 wspierała transfer rosyjskich aktywów na Ukrainę. Jednak według innego źródła prawdopodobnie pozostanie to propozycją UE, a nie inicjatywą G7.
UE i USA już omówiły te plany, a administracja Joe Bidena została poinformowana o postępach, podało jedno ze źródeł.
Urzędnik z Wielkiej Brytanii powiedział, że Londyn popiera unijny plan opodatkowania nadmiernych zysków i prowadzi rozmowy z UE na ten temat.
Przypomnijmy, UE bada sposoby wykorzystania części wpływów z zamrożonych rosyjskich aktywów. Bruksela rozważała kilka opcji, w tym aktywne zarządzanie rosyjskimi aktywami w celu generowania dochodów dla Ukrainy lub, alternatywnie, otrzymywanie części związanych z nimi płatności odsetek. Jednak wszystkie rozważane opcje wiążą się z ryzykiem prawnym i finansowym i nie podjęto w ich sprawie żadnych decyzji.
UE wcześniej uznała, że rozważana przez nią opcja – powołanie organizacji do inwestowania środków i wykorzystania wpływów na odbudowę Ukrainy – jest zbyt skomplikowana i prawnie wątpliwa. UE doszła również do wniosku, że bezpośrednia konfiskata mienia nie jest możliwa.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała wcześniej, że przedstawi plan, co zrobić z rosyjskimi aktywami przed przerwą wakacyjną, ale termin przedstawienia propozycji jest obecnie niejasny, biorąc pod uwagę szereg przeszkód, które nie zostały jeszcze usunięte.
Bloomberg wcześniej informował, że ponad połowa aktywów to gotówka i depozyty, podczas gdy „znacząca część” pozostałej kwoty to papiery wartościowe, które zostaną zamienione na gotówkę w miarę ich zapadalności w ciągu najbliższych dwóch do trzech lat. Wiele z nich jest przechowywanych na rachunkach belgijskiej firmy Euroclear, które w pierwszym kwartale przyniosły około 750 mln euro przychodów.
Niedawno Europejski Bank Centralny ostrzegł przywódców UE przed konfiskatą zamrożonych rosyjskich aktywów. Może to podważyć wiarygodność euro jako waluty światowej i zaszkodzić stabilności finansowej, a także stanowić rzekomo zły sygnał dla światowych rynków.
Chociaż opcja podatku dochodowego jest najmniej problematyczna z rozważanych koncepcji, istnieje pewne ryzyko prawne, że może zostać ostatecznie zakwestionowana w sądzie. Według Bloomberga, pojawiają się opinie, że odsetki i zyski uzyskiwane z tych funduszy mają związek z aktywami objętymi sankcjami, które ostatecznie należą do Rosji.
Opr. TB, www.bloomberg.com
3 komentarzy
Paweł Kopeć
30 czerwca 2023 o 21:12W sumie zgadza się, jeśli lewica tzn. UE to podatki!
Kto się smuci, płacze i rozpacza!?
Zgaduj zgadula, gdzie jest Ola a gdzie jest Ula!?
„Jedynym wyjściem jest śmierć” /AM/!?
Paweł Kopeć
30 czerwca 2023 o 21:23Ps.:
UE a może i pomoże!?
Półśrodek, lecz jednak dobre i to.
Niech będzie.
Krzysztof
4 lipca 2023 o 10:58UE bawi się w Janosika, kradnie bogatym,daje biednym, jak nakradli to może mi też dadzą,a co..