„Dzisiaj to zadeklarowałem panu prezydentowi, że Polska będzie robiła nadal wszystko, co w naszej mocy, aby zwiększyć szansę Ukrainy na zwycięstwo w tej wojnie, robimy to z pobudek moralnych, ale też mając na uwadze własny interes, ten najbardziej fundamentalny, bezpieczeństwo państwa polskiego i narodu polskiego” – oświadczył premier Donald Tusk na konferencji prasowej w Kijowie po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Szef polskiego rządu informował również m.in., że Polska będzie starała się pomóc we wszystkich aspektach procesu akcesyjnego Ukrainy do UE;
Rozmawialiśmy o relacjach – W jednej sprawie nikt w Polsce nie ma wątpliwości, że musimy wspierać Ukrainę, bo stawką jest także nasze bezpieczeństwo.
Nic tak nie buduje wzajemnego szacunku i przyjaźni jak bezinteresowna pomoc w chwilach próby. Chcę Was zapewnić, że nie zostaniecie sami,
— zaznaczył polski premier.
Donald Tusk przekazał, że przyjął deklaracje prezydenta Zełenskiego, że Polska i Ukraina będą budować wspólne przedsięwzięcia, a także inwestować w firmy w Ukrainie i Polsce, które będą zwiększały nasze bezpieczeństwo.
Na poziomie rządów naszych państw możemy rozwiązać wszystkie krytyczne problemy, które istnieją – stwierdził z kolei prezydent Zełenski.
Po spotkaniu z premierem Denysem Szmyhalem Donald Tusk zapowiedział odnowienie kontaktów międzyrządowych;
Odnawiamy format kontaktów międzyrządowych, aby niepotrzebnych napięć czy konfliktów interesów. Uczciwa rozmowa między może działać cuda.
To, co było dla mnie priorytetem, to odnalezienie języka, w którym obie strony rozumieją, o co im tak naprawdę chodzi, co jest wspólnego, gdzie pojawia się konflikt interesów i jak rozwiązać taki konflikt.
Premier Tusk podczas wspólnej konferencji z prezydentem Zełenskim powiedział, że pierwszą stolicą którą odwiedził po wyborach parlamentarnych w Polsce nie mogło być inne miasto.
To musiał być Kijów — zaznaczył.
Przypomnijmy jednak, że pierwszą wizytę zagraniczną premier Tusk złożył w grudniu w Brukseli, a dotąd na Ukrainie – nawet jako lider Platformy Obywatelskiej oraz przez pewien okres jako szef Europejskiej Partii Ludowej – nie był od początku rosyjskiej inwazji, czyli niemal przez dwa lata. Tusk przy tej okazji opublikował także wpis na platformie X z treścią: „Witaj przyjacielu @ZelenskyyUa!”.
ba za wpolityce.pl/twitter.com
4 komentarzy
tiaaa
23 stycznia 2024 o 05:07Spotkało się dwóch cwaniaczków.
validator
23 stycznia 2024 o 18:43Popieram działania na rzecz pomocy Ukrainie, ale co z działaniami (a raczej ich brakiem) ukraińskiej prokuratury w sprawie rakiety, która zabiła dwóch Polaków? Ignorowanie problemu tak jak i kwestii Rzezi Wołyńskiej? Poruszono te tematy na spotkaniu? Czy znowu włazimy bez mydła?
Jagoda
24 stycznia 2024 o 10:55Wszelka pomoc militarna dla UA wyłącznie za twarda gotówkę euro albo $$$. Żadnych kredytów dla nich bo i tak nie spłacą lub nasi łatwowierni frajerzy długi umorzą argumentując, że to polski interes !
jan
24 stycznia 2024 o 12:08Tusk w życiu słowa prawdy nie powiedział. Klamie nawet jak mówi dzień dobry.