Rosyjski Trybunał Konstytucyjny w trybie ekstraordynaryjnym zatwierdził 16 marca pakiet poprawek do konstytucji, zaproponowany przez Władimira Putina, informuje TASS.
Według sędziów poprawka przedłożona przez deputowaną Walentinę Tiereszkową, dotycząca wyzerowania kadencji obecnego prezydenta Władimira Putina i trzeciego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa jest zgodna z konstytucją. Jednocześnie TK postanowił, że prezydent nie może zajmować tego stanowiska dłużej niż dwie kadencje (bez klauzuli „kolejne”).
Sędziowie dali prezydentowi prawo do rozwiązania Dumy Państwowej w przypadku, gdy deputowani trzykrotnie nie zatwierdzą jednej trzeciej zaproponowanych ministrów. Prezydent może zmienić szefa gabinetu ministrów bez zmiany rządu.
Były prezydent jest nietykalny; może stracić immunitet tylko na drodze procedury podobnej do impeachmentu. Były prezydent może zostać senatorem na całe życie. Dożywotnimi senatorami „mogą być również obywatele, którzy mają wybitne zasługi dla kraju w zakresie działań państwowych i publicznych”.
Poprawki zostały przedłożone Trybunałowi Konstytucyjnemu 14 marca, wcześniej tego samego dnia podpisał je prezydent Federacji Rosyjskiej.
Sędziowie pracowali nad dokumentem w trybie ekstraordynaryjnym. Do tej pory taki przyśpieszony tryb zastosowano w roku 2014, gdy zatwierdzano okupację Krymu.
Jak informuje BBC, w posiedzeniu nie uczestniczył sędzia Konstantin Aranowski, który sprzeciwiał się uznaniu Rosji jako sukcesorki ZSRR. Oficjalnie jest on na zwolnieniu chorobowym.
Przed drugim czytaniem projektu w Dumie Państwowej Federacji Rosyjskiej Putin „zgodził się” zresetować kadencję prezydencką, pod warunkiem że poprawkę zatwierdzi Trybunał Konstytucyjny.
ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!