Prezydent USA Donald Trump zawetował budżet wojskowy państwa, w którym została zaplanowana pomoc wojskowa dla Ukrainy i sankcje wobec gazociągu Nord Stream-2. Na stronie internetowej Białego Domu wyjaśnił swoją decyzję tym, że ustawa, przegłosowana już przez Kongres, nie zawiera środków na rzecz bezpieczeństwa narodowego USA, i odesłał ją do Izby Reprezentantów, przewrotnie określając „prezentem dla Chin i Rosji”.
„Ustawa ogranicza również prawo prezydenta dla zapewnienia bezpieczeństwa naszemu narodowi, arbitralnie ograniczając ilość środków do wyasygnowania w sytuacji stanu wyjątkowego. W sytuacji, gdy przeciwnicy mają środki do bezpośredniego ataku na naszą ojczyznę, prezydent musi mieć możliwość obrony amerykańskiego narodu bez czekania na zgodę Kongresu” – wyjaśnił Trump, dodając, że nie poprze tego budżetu.
Przypomnijmy, obie izby Kongresu USA zatwierdziły ustawę o budżecie obronnym, która przewiduje 250 mln dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy oraz sankcje wobec firm zaangażowanych w budowę gazociągów Nord Stream-2 i Turkish Stream.
W ustawie o wydatkach na obronność w kwocie ponad 740,5 mld dolarów przewidziano pomoc wojskową dla Ukrainy w wysokości 250 mln dolarów.
W sumie USA planują wyasygnować 69 mld dolarów na operacje zagraniczne.
W ustawie zawarto również zapis o zaostrzeniu sankcji wobec firm zajmujących się ubezpieczeniem i licencjonowaniem rosyjskich projektów gazociągów Nord Stream-2 i Turkish Stream.
Wśród punktów zawartych w ustawie jest wymóg nałożenia przez prezydenta USA sankcji na Turcję w ciągu 30 dni za zakup rosyjskich systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400.
Opr. TB, https://www.whitehouse.gov/
fot. Wikipedia
1 komentarz
Cichociemny
3 stycznia 2021 o 13:14Senat USA odrzucił weto Trumpa w sprawie ustawy o obronie narodowej
Senat USA odrzucił weto prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie wydatków na obronę narodową i przegłosował przyjęcie budżetu obronnego na rok fiskalny 2021, informuje BBC.
Dokument został zatwierdzony przez ponad dwie trzecie członków izby wyższej parlamentu amerykańskiego. 80 senatorów zagłosowało za odrzuceniem weta Trumpa, a 12 – przeciw. Aby przełamać weto, potrzeba było co najmniej 60 głosów.
Przypomnijmy, budżet obronny USA przewiduje rozszerzenie sankcji na Nord Stream 2.
Biden zakończy schlebianie administracji prezydenta USA Donalda Trumpa wobec prezydenta Rosji Władimira Putina.