„Stany Zjednoczone Ameryki szczycą się tym, że Litwę mogą nazywać przyjacielem i sojusznikiem” – napisał w liście prezydent USA Donald Trump, który złożył Litwie gratulacje z okazji zbliżającego się Dnia Odrodzenia Państwa Litewskiego.
Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Donald Trump wystosował depeszę gratulacyjną do prezydent Litwy Dali Grybauskaitė z okazji 99. rocznicy Odrodzenia Niepodległości Litwy, przypadającej 16 lutego. Szef Białego Domu złożył życzenia całemu narodowi litewskiemu.
„Stany Zjednoczone Ameryki szczycą się tym, że Litwę mogą nazywać przyjacielem i sojusznikiem” – napisał prezydent USA Donald Trump w liście, cytowanym przez Kancelarię Prezydenta. Szef Białego Domu wyraził nadzieję na dalszą współpracę w dążeniu do wspólnych celów.
„Litwa jest cenionym sojusznikiem NATO, daje przykład innym, realizując zobowiązania dotyczące naszej wspólnej polityki obrony – to wymownie potwierdza zwiększanie wydatków na obronność, w celu urzeczywistnienia postanowień NATO. Pomoc Litwy w Afganistanie i w walce z Państwem Islamskim po raz kolejny pokazuje jej determinację w dążeniu do bezpieczeństwa na całym świecie” – czytamy w depeszy Trumpa.
Prezydent USA docenił rolę Litwy w szerzeniu demokracji i wzmacnianiu wspólnoty transatlantyckiej. Donald Trump podkreślił, że pomoc Litwy dla suwerenności i jedności terytorialnej Ukrainy, ponadto starania w dywersyfikacji źródeł energii przyczyniają się do realizacji wspólnego celu – większego bezpieczeństwa Europy i regionu.
Przypomnijmy, Prezydent Litwy zapowiedziała, że w związku z manewrawmi wojskowymi Rosji i Białorusi – „Zapad-2017″jakie mają zostać przeprowadzone we wrześniu br. na terytorium Białorusi, kraje bałtyckie będą zabiegały o przysłanie dodatkowych wojsk, stworzenie planów obrony oraz wdrożenie szybszego procesu podejmowania decyzji. Dalia Grybauskaite wyraziła przekonanie, że administracja prezydenta Donalda Trumpa wesprze te wysiłki.
„Darzymy zaufaniem administrację amerykańską. Ufamy, że wszystko, do czego się zobowiązano, zostanie dotrzymane i będziemy mieć nadal pewnych oraz wiarygodnych sojuszników – podkreśliła pani prezydent.
Kresy24.pl/l24.lt/fot:getty
2 komentarzy
kra
14 lutego 2017 o 09:01taa, przehandluje ta litwe dla ruskich bez mrugniecia okiem jak bedzie trzeba
Pafnucy
14 lutego 2017 o 13:47„Dzień Odrodzenia Państwa Litewskiego” ?
„Mocarstwa, które rozebrały Polskę spostrzegły też w XIX w., że budząc kwestię narodowości na obszarze dawnej Rzeczypospolitej można ogromnie osłabić Polaków i potężnie zredukować obszar narodowy polski. Zaczęły one wytwarzać ruchy narodowości planowo, własnymi środkami.
Klasyczny w tym względzie przykład stanowią początki ruchu litewskiego. Po stłumieniu powstania 1863-64 r. słynny Milutinowski plan organizacji oświaty w Królestwie Kongresowym miał na celu wydobycie spod wpływu polskiego wszystkich możliwych żywiołów w kraju, wszystkiej ludności mówiącej po rusku, po litewsku, nawet po niemiecku i po żydowsku. Do tego prowadziło grupowanie tych żywiołów w oddzielnych możliwie szkołach średnich, które zresztą wszystkie były rosyjskie.
W tym planie gimnazjum w Mariampolu przeznaczone zostało dla synów mówiących po litewsku włościan północnej części guberni suwalskiej. Istniejąca w szkołach dla Polaków dodatkowa nauka języka polskiego, w tej szkole została zastąpiona przez naukę języka litewskiego, którego pierwsze podręczniki zostały opracowane na rozkaz rządu. Następnie utworzono przy uniwersytecie moskiewskim dziesięć stypendiów dla Litwinów, wychowańców gimnazjum mariampolskiego. Wszyscy pierwsi działacze narodowi litewscy wyszli z owych stypendystów. Znacznie później dopiero (już bez poparcia i wbrew widokom rządu rosyjskiego) przenieśli oni ruch z Królestwa do Kowna, propagując go przede wszystkim w seminariach duchownych.
Austria wcześniej już to samo mniej więcej robiła wśród ludności ruskiej we wschodniej Galicji („hrabia Stadion wynalazł Rusinów”).
Prusy w swoim czasie nawet próbowały w swej statystyce urzędowej opatentować wynalazek narodowości kaszubskiej i mazurskiej; wynalazku tego wszakże w następstwie się zrzekły”. Roman Dmowski. Historia Żmudzi zwanej dziś Lietuva.