Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Tadżykistanu poinformowało o okolicznościach śmierci czterech zagranicznych turystów, którzy zginęli 29 lipca na autostradzie Duszanbe-Kulaab na terytorium dystryktu Dangara. Początkowo sądzono, że śmierć grupy zachodnich turystów była efektem wypadku drogowego.
Z informacji przekazanych przez ministra spraw wewnętrznych kraju Ramazona Rahimzody wynika, że ofiary śmiertelne pochodziły ze Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii i Holandii. Podróżowali w większej grupie na rowerach. Początkowo informowano, że sprawcy spowodowali wypadek drogowy i uciekli z miejsca zdarzenia.
Tymczasem oficjalny portal MSW Tadżykistanu poinformował, że 29 lipca ok. godziny 15.30 uzbrojona grupa przestępcza poruszająca się samochodem marki Leganza wjechała w grupę 7 rowerzystów, jadących w stronę Duszanbe.
„Po spowodowaniu zamierzonego najazdu, którego celem było morderstwo turystów, przestępcy chwycili za noże i topory i zadawali śmiertelne ciosy swoim ofiarom, po czym uciekli z miejsca zbrodni.
W wyniku odniesionych obrażeń zginęło dwóch obywateli USA – Austin Jay i Anna Munots, 56- letni obywatel Holandii Voke Ren Willem Hamel i Szwajcar Hamel Markus, dwaj inni obywatele szwajcarscy Kim Iris Dimend i Marie Claire zostali ciężko ranni i przewiezieni do szpitala. Podróżujący w tej grupie obywatel Francji Casabat Guillaume Gean nie został ranny”, czytamy w komunikacie.
W celu zbadania okoliczności zabójstwa powołano specjalny zespół śledczych, składających się z funkcjonariuszy Prokuratury Generalnej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego. Organy ścigania poinformowały, że w czasie operacji specjalnej zatrzymania podejrzanych, dwóch z nich zabito, a trzeci został zatrzymany.
Prezydent Tadżykistanu Emomali Rahmon wysłał depesze kondolencyjne do władz Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii i Holandii.
wideo z napadu opublikowane przez Radio Svaboda
Kresy24.pl/ba
1 komentarz
tagore
10 sierpnia 2018 o 23:30Przypomniały mi się dwie angielki zatrzymane w latach 80 tych przez algierską policję na obrzeżu Sahary.
Poziom rozumienia świata podobny.