Prezydent Litwy Gitanas Nausėda i premier Ingrid Šimonite uważają, że Wilno powinno pomóc Ukrainie w powrocie mężczyzn w wieku poborowym mieszkających za granicą.
Innymi słowy, przywódcy litewscy opowiadają się za odesłaniem mężczyzn w wieku wojskowym z powrotem na Ukrainę
Temat powrotu Ukraińców został podniesiony podczas dyskusji w publicznym radiu LRT.
Według Nausėdy, Ukraina powinna mieć środki i narzędzia, aby „zapraszać swoich młodych mężczyzn do służby ojczyźnie”.
Powinniśmy współpracować z Ukrainą pod każdym względem – uważa.
Ze swojej strony premier Litwy dopuszcza podjęcie przez kraj pewnych kroków, aby pomóc Ukrainie w powrocie mężczyzn.
Prawdopodobnie moglibyśmy szukać sposobów, aby mieć pewność, że dana osoba dopełniła obowiązku mobilizacyjnego lub została z niego zwolniona, gdy będziemy rozważać kwestię przedłużenia zezwolenia na pobyt czasowy,
– przyznała.
Jednocześnie Šimonite dodała, że środki te należy omówić także na szczeblu UE, biorąc pod uwagę fakt, że na jej terytorium funkcjonuje system tymczasowej ochrony Ukraińców.
Jak przypomina portal „Europejska Prawda”, 23 kwietnia Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba potwierdził informację o zaprzestaniu,-wydawania nowych paszportów mężczyznom w wieku poborowym mieszkającym za granicą oraz zawieszeniu usług konsularnych dla mężczyzn w wieku 18–60 lat.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wskazało później, że po wejściu w życie ustawy mobilizacyjnej 18 maja 2024 r. „proces przyjmowania i rozpatrywania wniosków o podjęcie działań konsularnych będzie kontynuowany z uwzględnieniem nowych wymogów wynikających z przepisów ustawy”.
Przypomnijmy, w zeszłym tygodniu polski minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że Warszawa jest gotowa pomóc Kijowowi w sprowadzeniu mężczyzn w wieku mobilizacyjnym. Niemniej jednak minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski stwierdził później, że pomoc Warszawy w wydawaniu Ukrainie mężczyzn w wieku poborowym jest krokiem wątpliwym etycznie i dodał, że Kijów musi przejąć wiodącą rolę w tej kwestii.
ba za lrt.lt
2 komentarzy
Ksiądz
30 kwietnia 2024 o 12:59Jeśli chodzi o stanowisko Polski, to powinno być takie samo! Ukr chciały niepoległego państwa a teraz nie chcą go bronić????? A gdy wojna, odpukać, dotrze do Polski, to gdzie będą sp…, do Niemiec?
Wieslaw
30 kwietnia 2024 o 21:23Oni juz uciekaja,tylko jak narazie nieroby na socjalu.