Po Izbie Reprezentantów, amerykański Senat przyjął pakiet 40 mld dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy. Wcześniej w Senacie pakiet był blokowany przez 1 liberatariańskiego senatora, ale wycofał blokadę po zapewnieniu, że władze wprowadzą większą kontrolę tych wydatków.
Teraz ustawę (oryg. bill) ma podpisać prezydent USA Joe Biden, co jest formalnością.
Ustawa, jeśli chodzi o terminy, została przyjęta niemal w ostatniej chwili. Gdyby nie została przyjęta w upływającym terminie, mogłoby to uniemożliwić pomoc dla Ukrainy w specjalnym trybie.
Pakiet jest nawet większy niż wnioskował Biały Dom (33 mld).
Pakiet jest uzupełnieniem reaktywowanej ustaw Lend-Lease. Dzięki niej administracja prezydencka będzie mogła bardziej swobodnie dysponować budżetem. 40 mld ma być przeznaczone głównie na pomoc wojskową dla Ukrainy, ale przewiduje także przekazanie w tych ramach innej pomocy (materiałowej, gospodarczej i humanitarnej), także potencjalnie dla sojuszników USA dotkniętych pośrednio inwazją rosyjską na Ukrainę.
Tymczasem z wizytą w Waszyngtonie przebywają prezydent Finlandii Sauli Niinisto i premier Szwecji Magdalena Andersson.
Odnosząc się do tureckich protestów i oskarżeń, że Finlandia i Szwecja wspierają kurdyjski terroryzm, Niinisto powiedział ze oba kraje poważnie podchodzą do problemu terroryzmu i są zaangażowane w walkę z terroryzmem. Dodał, że liczą na „konstruktywne i otwarte” rozmowy z z Turcją.
Dziś znowu prezydent Turcji Reccep Erdogan powiedział, że Turcja powie „nie” członkostwu tych skandynawskich krajów NATO. Władze amerykańskie wyraziły jednak otwarcie przekonanie, że uda się rozwiać wątpliwości Turcji.
Biden stwierdził, że oba kraje mają pełne poparcie USA w sprawie wstąpienia do NATO, i że Finlandia i Szwecja wzmocnią NATO.
Premier Szwecji Magdalena Andersson zgodziła się podczas tego spotkania z Białym Domu z prezydentem USA, że to historyczny moment. Szwecja od 200 lat prowadziła politykę pozablokowości.
Pochwaliła „głęboką i długą przyjaźń” z USA i dodała, że jej kraj dzieli z USA wspólne wartości wolności i demokracji, które teraz poddawane są testowi.
Powiedziała, że sytuacja na Ukrainie przypomina „najciemniejsze dni europejskiej historii”, i w takich dniach trzeba być pomiędzy bliskimi przyjaciółmi.
Potwierdziła, że NATO będzie też silniejsze z Finlandią i Szwecją jako członkami.
Oprac. MaH, bbc.com, usatoday.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!