– Udało się zachować jedność. Sojusz Północnoatlantycki jest jednością, jest solidarny. Jest zielone światło dla Szwecji i Finlandii do wstąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego, i to jest z całą pewnością absolutnie historyczna z punktu widzenia całego Sojuszu decyzja – powiedział prezydent Polski Andrzej Duda uczestniczący w szczycie NATO w stolicy Hiszpanii, Madrycie.
Jak inormowaliśmy, przywódcy państw NATO zgodzili się na przyjęcie wniosku akcesyjnego Finlandii i Szwecji.
Ponadto, jak również pisaliśmy, kocepcja stategiczna NATO przyjęta podczas szczytu zaklada, że Rosja jest najważniejszym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim.
„Mamy do czynienia z wyraźnymi zagrożeniami ze wszystkich kierunków strategicznych. Federacja Rosyjska jest najważniejszym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim. Terroryzm, we wszystkich swoich formach i przejawach, nadal stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa naszych społeczeństw oraz międzynarodowej stabilności i dobrobytu” – czytamy w dokumencie uzgodnionym przez przywódców państw NATO podczas przedpołudniowego Posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej.
„W najostrzejszych słowach potępiamy rosyjską agresję na Ukrainę. Poważnie podważa ona bezpieczeństwo i stabilność międzynarodową. To rażące naruszenie prawa międzynarodowego. Przerażające okrucieństwo Rosji spowodowało ogromne ludzkie cierpienie i masowe przesiedlenia, nieproporcjonalnie dotykające kobiety i dzieci. Rosja ponosi pełną odpowiedzialność za tę humanitarną katastrofę” – czytamy dalej.
Przywódcy państw NATO podkreślili, że Rosja celowo zaostrzyła również kryzys żywnościowy i energetyczny, dotykający miliardy ludzi na całym świecie, w tym poprzez swoje działania wojskowe.
Jak podała Kancelaria Prezydenta RP, na marginesie szczytu w Madrycie prezydent RP Andrzej Duda prowadzi dwustronne rozmowy – np. z prezydentem USA Joe Bidenem, premier Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, kanclerzem Niemiec Olaem Scholzem i premierem Nowej Zelandii Jacindą Andern, prezydentem Republiki Korei Yoon Suk–yeolem, czy premierem Australii Anthonym Albanese.
Na szczyt zaproszeni bowiem zostali liderzy krajów blisko współpracujących z NATO, także, jak pisaliśmy, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który jednak bierze udział w obradach zdalnie. Niemniej jednak, na miejscu są wysocy przedstawiciele Ukrainy.
Oprac. MaH, prezydent.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!