16 lutego Litwa obchodzi 99 rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji prezydent Dalia Grybauskaite zwróciła się do swoich rodaków z takimi oto życzeniami:
„Składam najserdeczniejsze życzenia wszystkim mieszkańcom Litwy z okazji dnia urodzin naszego państwa. Litwa godnie przeszła 99-letnią drogę, nie poddała się, wyprostowywała się i wzmocniła. To jest wielkie zwycięstwo naszego narodu” – oświadczyła prezydent. „Chęć i obowiązek obrony ojczyzny łączą nas z romantykami minionego wieku, którzy postanowili odrodzić Litwę, która była okupowana albo przez jednych, albo przez drugich” – dodała Grybauskaite.
„Z okazji Dnia Państwowości Litewskiej w imieniu własnym oraz wszystkich Polaków, pragnę życzyć Pani Prezydent i obywatelom Litwy wszystkiego co najlepsze – napisał prezydent RP Andrzej Duda. „Wielowiekowe więzi łączące nasze kraje i nasze narody stanowią solidną podstawę do budowy rzeczywistego partnerstwa. Pamiętając o naszych doświadczeniach historycznych, a zwłaszcza trudnych losach Polski i Litwy w XX wieku, musimy myśleć o wyzwaniach, które stawia przed nami teraźniejszość. Jedynie poprzez szczery dialog i odwagę w pokonywaniu wspólnych wyzwań możemy skutecznie działać na rzecz poprawy bezpieczeństwa naszej części Europy. Wzmacnianie NATO, rozwój Unii Europejskiej oraz zapewnienie dobrosąsiedzkiej współpracy w ramach organizacji regionalnych to nasze wspólne priorytety. W tym ważnym dla Pani i obywateli Republiki Litewskiej dniu proszę przyjąć wyrazy sympatii oraz życzenia wielu sukcesów” – napisał Andrzej Duda w liście gratulacyjnym wysłanym do prezydent Litwy.
Życzenia Litwie złożył również prezydent Ukrainy: „Jesteśmy wdzięczni Litwie za codzienne wsparcie oraz pomoc praktyczną. Wszystkiego najlepszego z okazji święta i do zwycięstwa” – napisał Petro Poroszenko.
Kresy24.pl
19 komentarzy
DragonAntyTroll
16 lutego 2017 o 11:57Niech żyją wolne narody !
Na pohybel wspólnym wrogom !
prawy
16 lutego 2017 o 12:56Najwyraźniej to jeszcze VELA, Grzybowska i Duda nie czytali.
Dziwne, doradcę (za publiczne) Duda ma, ale go nie słyszy.
Duda od Grzybowskiej jeszcze nie usłyszał że tymi okupantami Lietuvy, to właśnie jego rodacy byli.
To o czym on z Grzybowską w ogóle rozmawia?
O pogodzie?
Victor
16 lutego 2017 o 21:39Jasne. Wzoś sobie te toasty. W tym czasie Litwini pozbawią polską mniejszość resztek praw i doprowadzą NASZE Możejki do ruiny. I będą robić świetne interesy z Białorusią i Rosją naszym kosztem.
Darek
17 lutego 2017 o 18:54Złoto testuje się w ogniu. I wszystko wskazuje na to, że to szowiniści litewscy mówiący o „dwu okupacjach” są zanieczyszczeniem ktore wkrotce zostanie wypalone ich wlasnym ogniem. Zostana ludzie którzy rozumieją pierwsze zdanie naszej wspólnej epopei „Litwo, ojczyzno moja…”, to dzięki nim Litwa przetrwała JEDNĄ okupację (kilkuletni epizod z III-cia rzeszą pomijam). Niedawno w TV puszczono obrazki z Suwałk, przecietny Litwin nie traktuje nas jako „byłego okupanta” lecz dobrze zarządzane państwo z tanimi towarami w sklepach. IMHO w kolejnych wyborach na Litwie mogą być baaaaardzo duże niespodzianki.
Jestem potomkiem Polaków zamieszkujących tereny obecnej Litwy i Białorusi przez kilkaset lat. I gdyby pani prezydent tego nie wiedziała NIE BYLI OKUPANTAMI, wręcz odwrotnie WALCZYLI o WOLNOŚĆ WKL!
Ryszard Felsztyński
16 lutego 2017 o 13:22Co Grzybowska pieprzy widzę ze służba w KGB dobrze jej łeb wyprała
Stein
16 lutego 2017 o 13:35Zastanawiam się czy Daria Grzybowska musi nadrabiać ostentacyjnym nacjonalizmem swoje niepewne pochodzenie ?
ltp
16 lutego 2017 o 14:41?
miki
16 lutego 2017 o 16:55Czescy, żmudzińscy, łotewscy czy ukraińscy nacjonaliści łaszą się do Niemiec .Litewscy (Białoruś) do Rosji. Zawsze w grę wchodzi interes. Taki jest ten świat. Ale idą zmiany, ten świat zmienia sie na naszych oczach. My róbmy swoje tzn. budujmy silne państwo, kultywujmy swoją tradycję, rozwijajmy gospodarkę i wzmacniajmy siły zbrojne. Austro-Węgry były ale już ich nie ma, Rosja na naszych oczach pada na pysk-duża jest to i trochę to jeszcze potrwa ale ucieczki przed tym nie ma. Posostają Niemcy ,które same siebie zainfekowały „uchodźczym” wirusem. Konsekwentnie i rozważnie róbmy swoje ,a przyjdzie moment kiedy następca/następczyni Grzybowskiej ze Żmudzi poprosi o audiencję…….
Ula
16 lutego 2017 o 18:10Merkel juz prosila.
Ale duze psy sa raczej ulozone, a male nadrabiaja mikra posture szczekaniem
Ula
16 lutego 2017 o 18:12Poroszenko uwaza, ze Litwa z czyms/kims walczy?
Bo ma oznaczac to zyczenie: „do zwaciestwa”?
leśnik
16 lutego 2017 o 20:25Bezczelna baba,ale czego spodziewać się można po człowieku który wyparł się własnego narodu i niszczy Polaków na Wileńszczyźnie.
Matrix
17 lutego 2017 o 19:07a Żmudzini to coś okupują?
Gennadius
18 lutego 2017 o 15:53To jedni to drudzy(to znaczy? Mów za żmudz nie zaś za Litwe bo ja jesyem z zahorodzia ze starej litewskiej miejscowości Bereza kartuzka między bugiem a prypecią ,tak że Грибовская стaraj się albo Wy do Nas albo my do Was tak będzie uczciwiej,i to by była potega na swoim dokładnie miejscu,bo uwazam siebie za Litvina! Mów za siebie .
Jan53
19 lutego 2017 o 08:40Zapomniala kolaborantka o dekrecie z grudnia 1939r.jaki to wydali litvusi w sprawie Wilenszczyzny?Zapomniala widać tez kto do kogo przyszedł po obrone przed Krzyzakami?
Zapomniala ze litewscy władcy zasiadali na polskim tronie i Polacy nie rozdzierali i nie rozdzierają „szat” z tego powodu jak litvusi?
Kiepska pamięć u KGB-isty.Zreszta jaki „przywodca” takie i państewko.
Japa
19 lutego 2017 o 09:32Kiedy ona podpisała litewską volkslistę?
mcdale
19 lutego 2017 o 16:57LITWA DO DZISIAJ NADAL OKUPUJE WILENSZCZYZNE
Pafnucy
21 lutego 2017 o 15:09To Żmudź okupuje całą prawdziwą Litwę i zawłaszcza nazwę.
lemberger38
20 lutego 2017 o 11:37Co ja słyszę i widzę? To Władysław Jagiełło okupował Jadwigę czy Jadwiga okupowała księcia litewskiego? Karkołomna logika!!!
Pafnucy
21 lutego 2017 o 15:14„Wielowiekowe więzi łączące nasze kraje i nasze narody stanowią solidną podstawę do budowy rzeczywistego partnerstwa”. Żmudzka „Litwa” stworzona przez Rosję ma 100 lat. Jakie więc wielowiekowe więzi nas łączą?
„Mocarstwa, które rozebrały Polskę spostrzegły też w XIX w., że budząc kwestię narodowości na obszarze dawnej Rzeczypospolitej można ogromnie osłabić Polaków i potężnie zredukować obszar narodowy polski. Zaczęły one wytwarzać ruchy narodowości planowo, własnymi środkami.
Klasyczny w tym względzie przykład stanowią początki ruchu litewskiego. Po stłumieniu powstania [18]63-4 r. słynny Milutinowski plan organizacji oświaty w Królestwie Kongresowym miał na celu wydobycie spod wpływu polskiego wszystkich możliwych żywiołów w kraju, wszystkiej ludności mówiącej po rusku, po litewsku, nawet po niemiecku i po żydowsku. Do tego prowadziło grupowanie tych żywiołów w oddzielnych możliwie szkołach średnich, które zresztą wszystkie były rosyjskie”. Reszta tutaj: https://konwentnarodowypolski.wordpress.com/2013/12/02/roman-dmowski-kwestia-ukrainska/