Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uważa, że Ukraina w obecnej sytuacji potrzebuje wsparcia z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, podobnie jak ciało ludzkie potrzebuje krwi. Opinię taką wyraził na antenie jednego z ukraińskich kanałów telewizyjnych.
Odpowiadając na pytanie, czy Ukraina może przetrwać w obecnych warunkach bez pożyczki z MFW, Zełenski powiedział: „Czy człowiek może żyć bez wody przez tydzień? A skąd? Z MFW sytuacja jest taka sama. Po co mamy tak ryzykować, dlaczego mamy doprowadzać do bankructwa [państwa – red.], na co w takiej sytuacji zdałyby się nasze wysiłki? Podjęliśmy ich i tak wiele… Po co? Jeśli naprawdę dysponujemy takim wsparciem, to nie można go ignorować. Jeśli doszłoby do takiej sytuacji w innym czasie, jeśli panowałby spokój było, moglibyśmy o tym rozmawiać – czy to dla nas korzystne, czy nie. Ale obecnie to jak krew dla ludzkiego organizmu”.
Prezydent zwrócił też uwagę na to, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy przekaże Ukrainie co najmniej 8 mld dolarów [pomyłka Zełenskiego, chodzi o 5 mld dolarów – red.], i dodał, że Ukraina, w wypadku podpisania memorandum z Funduszem, może przyciągnąć więcej funduszy od innych organizacji i partnerów.
„Ogólnie rzecz biorąc, Bank Światowy, MFW, pieniądze Unii Europejskiej, to program na jakieś 10 miliardów, ale liczymy na co najmniej osiem. Widzę 10 miliardów, a ponadto rozmawiam prawie codziennie z liderami z innych krajów – Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Azerbejdżanu, Kanady, Niemiec, Stanów Zjednoczonych. Rozmawiamy, to znaczy, że będziemy mieli więcej pieniędzy – w ramach pomocy humanitarnej, kredytów preferencyjnych, wszystko zależy od sygnału. A sygnał dla nich jest jeden. To memorandum z MFW. Chodzi o zaufanie do Ukrainy ” – starał się wyjaśnić.
Przypomnijmy, w grudniu ub. r. Ukraina i Międzynarodowy Fundusz Walutowy zawarły porozumienie w sprawie nowego trzyletniego programu rozszerzonego finansowania w wysokości 5,5 mld dolarów. Decyzja w sprawie nowego programu powinna zostać zatwierdzona przez władze Funduszu, ale dokładna data rozpatrzenia tej kwestii nie została jeszcze ustalona. Warunkiem przyznania środków jest rozpoczęcie wdrażania przez Ukrainę reform w sprawie stworzenia rynku obrotu gruntami oraz sektora bankowo-finansowego.
Na początku marca br. MFW poinformował, że utworzył fundusz w wysokości 50 mld dolarów, w ramach którego będzie wspierał kraje o niskich dochodach i rozwijające się w celu przezwyciężenia negatywnych konsekwencji epidemii koronawirusa,
Kilka tygodni później Fundusz zgłosił gotowość do uruchomienia potencjału pożyczkowego w wysokości 1 bln dolarów w celu pomocy krajom członkowskim. 26 marca MFW ogłosił postęp w negocjacjach z władzami ukraińskimi w sprawie nowego programu finansowania i możliwości zwiększenia jego wielkości, ale przypomniał o potrzebie przyjęcia przepisów w celu poprawy regulacji bankowych i reformy gruntów. Ministerstwo Finansów ogłosiło, że kontynuuje negocjacje z MFW w sprawie podpisania nowego programu finansowania i oczekuje, że do końca roku otrzyma pożyczkę z Funduszu w wysokości do 5 mld USD.
Opr. TB, UNIAN
fot. UNIAN
5 komentarzy
peter
18 kwietnia 2020 o 20:55REforma bankowa \czy tam cos nie jest przeciw Kolomyskiemu\ Ludzie od niego wprowadzili 6tys poprawek ?zeby zablokowac ustawe
Paweł Roś
18 kwietnia 2020 o 23:37„jak ciało…. krwi” – powiada, hm, ale czy to jeszcze ciało żywe?
Darek
18 kwietnia 2020 o 23:46Ukrainą popłynie jak weźmie pieniadze z MFW. Żydzi położą łapę na tym kraju .amen
tomek
19 kwietnia 2020 o 06:34Ukraina jest skonczona….
tomek
19 kwietnia 2020 o 10:25to juz trup nie pomoze zadna transfuzja….