7 marca na posiedzeniu Stałej Rady OBWE w Wiedniu, Unia Europejska i Stany Zjednoczone złożyły oświadczenia w sprawie wojny rosyjskiej na Ukrainie.
Rosyjski atak Putina na Ukrainę nazwano „największą militarną agresją w Europie od II wojny światowej:
„Unia Europejska zdecydowanie potępia celową, niesprowokowaną, nieuzasadnioną i brutalną inwazję na niepodległe i suwerenne państwo i jest zbulwersowana niszczącymi konsekwencjami, które każdego dnia przybierają na sile” – czytamy w oświadczeniu.
„Rosja, przy udziale reżimu Łukaszenki na Białorusi jako współagresora, ponosi pełną odpowiedzialność za śmierć, obrażenia i zniszczenia… Ponawiamy również nasz apel do Białorusi, aby nie pozwalała na rosyjską agresję (ze swojego terytorium) i wypełniała swoje międzynarodowe zobowiązania”.
Podobne oświadczenie skierował do białoruskiego reżimu ambasador USA przy OBWE Michael Carpenter, cytowany przez Voice of America.
Według Michaela Carpentera terytorium Białorusi posłużyło jako trampolina do ataku na sąsiedni kraj.
Przemawiając w poniedziałek na posiedzeniu Rady Stałej OBWE w Wiedniu, Carpenter podkreślił, że „kłamstwem jest, że Stany Zjednoczone potwierdziły brak obecności wojsk białoruskich na Ukrainie”.
Zwracając się do przedstawiciela Białorusi przy OBWE, Michael Carpenter powiedział:
„Zadaleś cios nożem w plecy sąsiada. Nawet nie próbuj tutaj tego uzasadniać. Jesteś wspólnikiem agresji, twoje terytorium zostało wykorzystane jako trampolina do brutalnego, barbarzyńskiego ataku na sąsiednie państwo i jesteś za to odpowiedzialny”.
5 marca ministrowie spraw zagranicznych G7 wydali oświadczenie, w którym stwierdził, że „rosyjska agresja odbyła się za przyzwoleniem Białorusi”.
Wcześniej Biały Dom zapowiedział dodatkowe sankcje wobec Rosji i jej sojuszników w wojnie z Ukrainą i Białorusią, w tym rozszerzenie kontroli eksportu na przemysł rafineryjny i organizacje wspierające rosyjskie i białoruskie siły zbrojne.
Unia Europejska uzgodniła też kolejny pakiet sankcji gospodarczych wobec reżimu w Mińsku. Będą to dodatkowe ograniczenia w handlu towarami wykorzystywanymi do produkcji wyrobów tytoniowych, paliw mineralnych, bitumicznych i gazowych wyrobów węglowodorowych, wyrobów potasowych, wyrobów drzewnych, cementu, żelaza i stali oraz wyrobów gumowych. Unia Europejska zamierza także rozszerzyć szereg wcześniej nałożonych ograniczeń.
Bank Światowy zapowiedział również zamknięcie wszystkich swoich programów na Białorusi.
oprac. ba za svaboda.org
1 komentarz
Zygmunt
9 marca 2022 o 08:53Białorusini to nasi bracia i przyjaciele. Dotyczy to również prezydenta Łukaszenki.