Jesienią br., stolica Białorusi będzie gospodarzem niezwykle prestiżowego wydarzenia na skalę europejską. W Mińsku odbędą się uroczystości z okazji 10-lecia Partnerstwa Wschodniego z udziałem najważniejszych europejskich polityków.
W dniach 24-25 kwietnia w Mińsku spotkali się przedstawiciele Unii Europejskiej i Białorusi. Dyplomaci, urzędnicy dwóch stron dwa razy w roku omawiają wszystkie obszary współpracy, w tym przygotowania do uroczystości rocznicowych. W ostatnich latach do prac tzw. „grupy koordynacyjnej Białoruś-UE” dopuszczono przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego. Ale tylko niektórych. Denis Milianceu z inicjatywy „Miński Dialog” dostąpił tego zaszczytu, zdradził portalowi tut.by o czym rozmawiano.
Białoruskiej delegacji na spotkaniu przewodniczył wiceminister spraw zagranicznych Oleg Krauchenko, delegacji europejskiej – dyrektor zarządzający Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych dla Europy i Azji Środkowej, Thomas Mayer-Harting.
Program pierwszego dnia obejmował kwestie praw człowieka. Przedstawiciele Unii Europejskiej wyrazili zaniepokojenie sytuacją w zakresie wolności słowa i zgromadzeń na Białorusi.
Rozmawiano o dotychczas niepodpisanych priorytety partnerstwa, UE wyraziła zobowiązanie do szybkiego zakończenia negocjacji.
Władze białoruskie przedstawiły informacje na temat przygotowania do wdrożenia rekomendacji, po przeprowadzeniu testów warunków skrajnych w Białoruskiej Elektrowni Jądrowej w Ostrowcu, a delegacja UE podkreśliła znaczenie współpracy z Europejską Grupą Regulatorów w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego.
Po raz pierwszy omówiono perspektywy współpracy w zakresie dobrego zarządzania. UE potwierdziła swoje stanowisko w sprawie konieczności kompleksowego zreformowania ustawodawstwa wyborczego przez Białoruś, zgodnie z zaleceniami Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR) oraz Komisji Weneckiej.
Strony omówiły 20 konkretnych zadań, które mają zostać wypełnione do 2020 r., a także przygotowania do rocznicowych wydarzeń z okazji 10- lecia Partnerstwa Wschodniego.
UE przedstawiła swoje programy pomocy finansowej, które wynoszą około 30 milionów euro rocznie. Delegacje dyskutowały o tym, jak zwiększyć wpływ pomocy finansowej i jak UE może wspierać reformy i modernizację na Białorusi która przełoży się na podwyższenie poziomu życia mieszkańców.
Następne posiedzenie grupy koordynacyjnej odbędzie się przed końcem roku w Brukseli.
oprac. ba na podstawie belsat.eu/TUT.BY
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!