43 400 litów (12 569 euro) lub 100 litów (ok. 30 euro) za każdy dzień zwłoki w wykonywaniu orzeczenia sądu w sprawie dwujęzycznych nazw ulic w rejonie solecznickim ma zapłacić Bolesław Daszkiewicz, dyrektor administracji Samorządu Rejonu Solecznickiego. Tak w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia orzekł Wileński Sąd Okręgowy. Na wykonanie orzeczenia Polak ma miesiąc.
Poprzednie orzeczenie sądu z 25 września 2008 roku stanowiło, że dyrektor administracji Bolesław Daszkiewicz w ciągu miesiąca ma usunąć tablice z dwujęzycznymi nazwami ulic z poszczególnych budynków rejonu, którego ok. 80 proc. mieszkańców stanowią Polacy. Daszkiewicz niejednokrotnie podkreślał, że nie dysponuje narzędziami do wyegzekwowania od mieszkańców decyzji o usunięcia tablic z prywatnych posesji.
Stronami w postępowaniu są komornik oraz pełnomocnik Rządu w powiecie wileńskim, konserwatysta Audrius Skaistys, który na to stanowisko został mianowany przez poprzedni Rząd Audriusa Kubiliusa.
Na mocy orzeczenia z dnia 23 grudnia 2013 roku Wileński Sąd Okręgowy uchylił orzeczenie sądu pierwszej instancji – Sądu Dzielnicowego Rejonu Solecznickiego z 7 marca 2013 roku, który to sąd na dyrektora administracji Samorządu Rejonu Solecznickiego nałożył karę w wysokości 500 litów za niewykonywanie orzeczenia z 2008 roku oraz wyznaczył nowy 3-miesięczny termin na wykonanie orzeczenia lub alternatywnie zaproponował B. Daszkiewiczowi wnioskować o zmianę trybu wykonania orzeczenia.
Daszkiewicz argumentował, że orzeczenie z 2008 roku zostało wykonane, bowiem tablice z dwujęzycznymi nazwami ulic zostały usunięte z budynków będących w gestii samorządu i po raz kolejny podkreślił, że tablice pozostały na prywatnych posesjach, których właściciele nie wyrazili zgody na ich usunięcie. Już wtedy zaznaczył, że nie dysponuje uprawnieniami, które by mu pozwoliły na usunięcie tablic z prywatnych domów mieszkańców.
Sąd apelacyjny – Wileński Sąd Okręgowy– nie uwzględnił argumentów B. Daszkiewicza i wymierzył karę 87 razy wyższą niż grzywna, którą nałożył sąd pierwszej instancji: odpowiednio 500 litów i 43 400 litów.
Kresy24.pl/awpl.lt, L24.lt
2 komentarzy
Ewa
26 stycznia 2014 o 21:32Prawda jest ze Litwini nienawidza Polakow.
Litwin
29 stycznia 2014 o 18:38Nieprawda. Litwini, np. Mickiewicz, Piłsudski, to najprawdziwsi, najbardziej polscy z Polaków. Polaków nienawidzą Lietuwisi.