Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan przeprowadził poufne rozmowy z doradcą prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej Jurijem Uszakowem i sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Rosji Mykołą Patruszewem, poinformowały o tym źródła amerykańskiej gazety The Wall Street Journal.
Według publikacji, celem negocjacji z rosyjskimi urzędnikami było zmniejszenie ryzyka eskalacji konfliktu i utrzymanie otwartych kanałów komunikacji, ale nie omawianie warunków zakończenia wojny na Ukrainie.
W zeszłym tygodniu Sullivan przyjechał do Kijowa i spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Ponadto, według rozmówców publikacji, Waszyngton ostrzegał Moskwę przed użyciem broni jądrowej – lub innej broni masowego rażenia.
Sekretarz prasowy Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Adrienne Watson nie potwierdziła ani nie zaprzeczyła informacji gazety.
Źródła gazety potwierdzają również informację The Washington Post, że USA zwróciły się do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o wyrażenie gotowości do rozmów pokojowych z Putinem.
Według „Washington Post”, amerykańscy urzędnicy nieoficjalnie sugerują Zełenskiemu, by zaniechał publicznych deklaracji ws. niezgody na rozmowy pokojowe z przywództwem Federacji Rosyjskiej do czasu, gdy na czele państwa agresora będzie stał Władimir Putin. Gazeta pisze, że pojawiły się sugestie, by Zełenski ( i jego otoczenie) zasygnalizowało jednak otwartość na rozmowy, nawet z Putinem już teraz, a nie po odsunięciu go od władzy.
Według WP, nie ma to na celu doprowadzenia Ukrainy i Federacji Rosyjskiej do stołu negocjacyjnego, ale „zapewnienia wsparcia krajom, których obywatele ostrożnie odnoszą się do perspektywy wspierania wojny, która może trwać latami”, w tym w Afryce i Ameryce Łacińskiej, które najbardziej borykały się z kryzysem energetycznym i żywnościowym po rozpoczęciu wojny.
Negocjacje między Rosją a Ukrainą zostały zakończone w maju.
Na początku października, wkrótce po aneksji przez Moskwę kilku okupowanych regionów Ukrainy Zełenski podpisał dekret, zgodnie z którym negocjacje z Rosją są niemożliwe do czasu, gdy prezydentem pozostaje Władimir Putin.
Putin wcześniej stwierdził, że Rosja jest gotowa do negocjacji, ale nie jest gotowa do dyskusji o losie anektowanych terytoriów.
ba za svaboda.org
1 komentarz
ktos
7 listopada 2022 o 18:27To moze kraje Ameryki Łacińskiej i Afryki przestałyby udawac ze o niczym nie wiedza i zaczely wspierac Ukraine bronia i wsparciem na arenie miedzynarodowej. Bo mam wrazenie ze z ich punktu widzenia wspieranie Ukrainy jest bez sensu bo to przeciez daleko. Ale jak ziarna brakuje to juz ich problem.