Światowej sławy polska piosenkarka i kompozytorka Anna German, która urodziła się 14 lutego 1936 roku w Urgenczu – mieście w południowo-środkowym Uzbekistanie, w dolinie Amu-darii, doczekała się właśnie pięknego upamiętnienia we włoskim San Remo.
Anna Wiktoria German-Tucholska występowała w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Australii, Francji, Portugalii, Włoszech, na Węgrzech, w Mongolii, NRD, RFN, Czechosłowacji oraz w Związku Sowieckim, gdzie zdobyła ogromną popularność.
Śpiewała w siedmiu językach: polskim, rosyjskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim, angielskim i po łacinie, wydawała płyty w języku polskim, rosyjskim i włoskim.
Dwukrotnie uznana za najpopularniejszą polską piosenkarkę wśród Polonii amerykańskiej (1966, 1969). Zdobywczyni złotej płyty za longplay „Człowieczy los”, nagrany w 1970 roku.
Anna German była laureatką licznych festiwali piosenki, m.in. w Monte Carlo, Wiesbaden, Bratysławie, Neapolu, Viareggio, Cannes, Ostendzie, Sopocie, Opolu, Kołobrzegu, Zielonej Górze.
W 1967 roku – 55 lat temu – jako pierwsza i jedyna polska artystka zaśpiewała podczas 17. edycji słynnego festiwalu w San Remo, we włoskiej Ligurii, wykonując z Fredem Bongusto piosenkę zatytułowaną „Gi” („Tak”).
Inicjatorką wykonania tablicy pamiątkowej w San Remo jest Aleksandra Zapotoczny, prezes działającego w Rzymie Stowarzyszenia „Totus Tuus – promocja Słowa św. Jana Pawła II”, która powiedziała:
„Gdy przemierzałam ulice miasta czy korytarze Teatru Ariston zawsze brakowało mi śladu po naszej polskiej artystce. A to przecież Anna German przybliżyła Polsce włoskie festiwale, poczynając od Neapolu, a skończywszy na tym w San Remo oraz włoską muzykę”.
Tablica poświęcona pamięci Anny German została odsłonięta w sobotę 19 listopada 2022 roku przy kościele pod wezwaniem Czarnej Madonny z Częstochowy (Madonna Nera di Częstochowa). Obraz Czarnej Madonny przywiózł do San Remo w 1914 roku litewski kanonik i to z jego inicjatywy cały kościół zbudowano na wzór klasztoru w Częstochowie.
W uroczystości wzięli udział m.in.: ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders, biskup diecezji Ventimiglia–San Remo Antonio Suetta i Aldona Michalak – szefowa Międzynarodowego Festiwalu Piosenki – Anna German oraz przewodnicząca Ligi Kobiet Polskich.
Wydarzenie uświetnił występ chóru Filharmonii im. Karola Szymanowskiego z Krakowa pod dyrekcją Mateusza Prendoty.
Jak powiedziała w trakcie uroczystości ambasador Anna Maria Anders:
„Odsłonięcie w San Remo tablicy pamiątkowej Anny German to wydarzenie szczególne. Osobiście jestem wielką miłośniczką jej twórczości. Jej piosenki towarzyszą mi podczas całego życia, a muzyka jest w nim obecna właściwie bez przerwy także z racji tego, iż moja mama także była piosenkarką.
Moją wizytą w San Remo, mieście piosenki składam niejako ukłon tym dwóm znakomitym artystkom: Annie German i mojej mamie Renacie Bogdańskiej, która przemierzając Italię wraz z moim ojcem generałem Władysławem Andersem, do swojego repertuaru dodawała także włoskie piosenki.
Obie artystki pochodziły ze Wschodu. Rodzinne korzenie German biorą początek w Uzbekistanie, a moja mama dzieciństwo spędziła we Lwowie, co warto podkreślić, zwłaszcza dzisiaj, kiedy znajdujemy się w tym trudnym czasie wojny za wschodnią granicą Polski. Los niejako połączył dzisiaj te dwie artystki i jest to dla mnie ogromnie wzruszające”.
Projekt tablicy pamiątkowej zrealizowany został we współpracy z warszawskim Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” i rzymskim Stowarzyszeniem Kulturalnym Ifimedia, a sfinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2022”.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!