Wbrew finansowym i technicznym sankcjom wobec Rosnieftu szwajcarska grupa Glencore i Katar zainwestowały 10,5 mld euro w 19,5 procent wystawionych na sprzedaż akcji rosyjskiego koncernu. Już 15 grudnia pieniądze ze sprzedaży pakietu powinny wpłynąć do budżetu.
Rosja sprzedaje aktywa, aby uporać się z największą od 20 lat recesją. Transakcja pozwoli Moskwie opanować deficyt budżetowy, wywołany spadkiem dochodów ze sprzedaży ropy, która w ostatnich latach osiągała rekordowo niskie ceny.
Dzięki sprzedaży transakcji z Glencore i Katarczykom Rosnieft uniknął opcji buyback (skupowania własnych akcji). Głównym celem prywatyzacji rosyjskiego naftowego giganta jest łatanie budżetu państwa. Ma to, zgodnie z planem wyznaczonym przez Kreml na ten rok, zapewnić budżetowi Rosji 100 mld rubli. Ma również zmniejszyć wpływy brytyjskiego BP, które ma już 19,75 procent akcji Rosnieftu (w obawie przed dominacją Brytyjczyków Rosnieft wykluczył jego udział w dalszej prywatyzacji).
Glencore i Katarczycy zainwestowali w rosyjska gospodarkę pomimo obowiązywania sankcji. Mają również lokować pieniądze w rosyjski przemysł wydobywczy. Zawarto też umowę o dostawach ropy na pięć lat.
Glencore to jedna z największych na świecie firm dostarczających surowce mineralne. Firma była podejrzewana o kilkukrotne łamanie embarga nałożonego rezolucją ONZ np. na Iran czy ZSRR czy w związku z atakiem na Afganistan i oskarżona o korumpowanie wysokich rangą urzędników unijnych w celu zdobycia informacji gospodarczych a także o niepłacenie podatków, nielegalny handel z Iranem i wymuszenia. Założyciel firmy, Marc Rich, został ułaskawiony w 2001 r. przez Billa Clintona.
Zachęcamy do komentowania materiału na naszym oficjalnym fanpage’u: https://www.facebook.com/semperkresy/
Kresy24.pl
8 komentarzy
observer48.
12 grudnia 2016 o 10:23Inwestycja ta oznacza również udział w zyskach i wpływy w radzie nadzorczej. Każdy kij ma dwa końce. Nie wiemy też, jake powiązania mają Katarczycy uzależnieni w 100% od zachodnich, głównie amerykańskich technologii, ale chyba liczą na upadek obecnej kremlowskiej mafii w niedługim czasie.
Chciałbym się również ustosunkować do następującego fragmentu powyższego tekstu: „Dzięki sprzedaży transakcji z Glencore i Katarczykom Rosnieft uniknął opcji buyback (skupowania własnych akcji).”
Nie wiem, z jakiego kontekstu tłumacz to wyjął, ale nie ma to najmniejszego sensu, ponieważ „buyback” to strategia stosowana przez spółki mające w kasie zbyt dużo gotówki, które zamiast zwiększyć wypłacane akcjonariuszom dywidendy skupują własna akcje zmniejszając ich „rozwodnienie” (liczbę udziałów w publicznym obiegu), a tym samym zwiększając ich jednostkową wartość.
Ponieważ Rosneft groszem raczej nie śmierdzi po wielokrotnych skokach kremlowskiej kleptokracji na swój skarbiec, aby sprzedać udziały Katarowi i Szwajcarom musiał ich dodrukować i to sporo, a tym samym „oskubać” istniejących akcjonariuszy, między innymi BP, poprzez rozwodnienie liczby udziałów w publicznym obiegu, bo wartość firmy jako takiej nie wzrasta proporcjonalnie do liczby jej akcji w obiegu giełdowym, a to świadczy raczej o wysokim stopniu desperacji Kremla, nie o sprycie.
Nie wydaje mi się również, żeby tak Katarczycy, jak Szwajcarzy nagle stali się dobroczyńcami kacapii i niemal jestem pewien, że kupili je z głębokim, być może nawet ponad 50% dyskontem. W biznesie nie ma sentymentów, kacapia dogorywa, a ropa i gaz z Syberii nie uciekną. Nie wiemy też co, ile i za ile wykupili i wykupują po cichu Chińczycy.
Maciej Hrakałło-Horawski
12 grudnia 2016 o 11:01No, bardzo fajnie, nie ma to ja sprzedać akcje konkurencji. Gdyby Chiny albo Australia zainwestowały w kremlowskie akcje to można by się obawiać ale Katar raczej nie ma interesu w ratowaniu Rosnefta a Szwjcary jedynie babło włożyli.
observer48.
13 grudnia 2016 o 02:04@Maciej Hrakałło-Horawski
Racja! Oto komentarz dziennikarza śledczego Piotra Nisztora, m.in. na temat sprzedaży pakietów akcji Katarczykom i Szwajcarom. https://www.youtube.com/watch?v=45f5d5wFccQ&ab_channel=TelewizjaRepublika
adam
12 grudnia 2016 o 13:40obserwer. kacapia tak dogorywa że aż śmiać mi się chce z „polskiej”polityki.Ale pewnie możesz się zawsze pocieszać
observer48.
12 grudnia 2016 o 21:19@adam
To się śmiej! Śmiech to zdrowie.
Luk
12 grudnia 2016 o 22:28Za kilka lat mogą płakać w razie jak Rusek znacjonalizuje to co teraz sprzedał…
polak a nie riusski troll
14 grudnia 2016 o 13:22to o ile wzrósł pkb kacapii? z 1950 miliardów do 1150 milardów w trzy lata… także My Polacy możemy pozazdrościć kacapkom tego kacapskiego wzrostu!!!!!!!
putler
7 stycznia 2017 o 21:09wy się tak znacie na Rosji jak jagiello na facebooku!