Szwajcarski rząd podjął decyzję o wycofaniu z uzbrojenia swojej armii 25 czołgów podstawowych Leopard 2. Tym samym Rada Federalna poparła propozycję Komisji ds. Polityki Bezpieczeństwa Rady Narodu, która umożliwiłaby późniejszą odsprzedaż tych czołgów Niemcom. Poinformował o tym portal SRF.
Należy zauważyć, że 96 wycofanych z eksploatacji czołgów Leopard 2 jest przechowywanych w Szwajcarii. Komisja zwraca się do parlamentu o zezwolenie na spisanie ze stanu 25 takich czołgów. Komisja chce też, aby Szwajcaria odsprzedała te czołgi ich niemieckiemu producentowi.
Rada Federalna przypomniała, że z tych 96 czołgów armia szwajcarska potrzebuje 71. Pozostałe 25 można by sprzedać bez uszczerbku dla samowystarczalności.
Przypomnijmy, Szwajcaria kategorycznie odmawiała dostaw uzbrojenia na Ukrainę i zabroniła innym krajom transferu broni zakupionej w Szwajcarii. Prezydent Szwajcarii Alain Berset powiedział, że szwajcarska broń nie powinna być używana w wojnie na Ukrainie.
Na początku marca pojawiła się informacja, że Szwajcaria zdecydowała się utylizować brytyjskie rakiety przeciwlotnicze Rapier, które mogłyby być wykorzystane przez ukraiński system obrony powietrznej.
Szwajcarskie ustawodawstwo przewiduje możliwość wysłania na Ukrainę systemów obrony powietrznej Rapier. Aby to zrobić, wystarczyłoby zwrócić tę broń do kraju producenta, a wtedy Wielka Brytania podjęłaby decyzję o przekazaniu jej Ukrainie. Zwrot broni producentowi nie jest uważany za reeksport, ale Szwajcaria nawet nie wysłała prośby do Londynu.
W kwietniu Alain Berset tłumaczył niechęć do transferu broni na Ukrainę tym, że Szwajcaria nie łamie dla tego swoich praw o neutralności państwa.
Jednak w maju obie izby szwajcarskiego parlamentu – Rada Narodu i Rada Kantonów – poparły zmiany w ustawie o sprzęcie wojskowym. Powinno to pozwolić w przyszłości na dostawy materiałów wojskowych na Ukrainę.
Opr. TB, www.srf.ch
1 komentarz
Paweł Kopeć
31 maja 2023 o 13:56Koncept!