Szukam informacji na temat mojego dziadka i całej jego rodziny – Antoniego Stolf – był nauczycielem w szkole w miejscowości Browary, informację proszę kierować na adres st********@gm***.com. Dziękuję.
Aby odpowiedzieć na to ogłoszenie dodaj komentarz poniżej. Odpowiedź pojawi się pod ogłoszeniem po zatwierdzeniu przez redakcję.
4 komentarzy
krystyna
16 września 2015 o 18:36Jestem wnuczką Piotruneli Stolf, corki Antoniego zamieszkałego po wojnie w Opolu i tam pochowanego.
Jacek
4 marca 2019 o 21:58Szanowna Pani!
Kalikst Stolf (1905-1903) był moim ojcem chrzestnym (Puchaczów k. Lublina, 1946). Był on synem Antoniego (ur. 1872). Niestety nie wiem (a chciałbym wiedzieć), jakie imię nosiła jego żona i jakie było jej nazwisko rodowe. Według posiadanych przeze mnie informacji drugą żoną Antoniego była Apolonia z d. Pokorny (1888-1943); z drugiego małżeństwa Antoni miał syna Władysława i córkę Irenę. Jak się na tym „drzewie” sytuuje Pani babka – Piotrunela (Petronela?). Jestem zainteresowany wszelkimi informacjami – a najbardziej imieniem i nazwiskiem rodowym pierwszej żony Antonieg. Mój adres: j.***************@gm***.com.
Joanna
14 listopada 2019 o 12:38Opracowuje biogramy absolwentów dzisiejszej szkoły pożarniczej i jednym z nich był Władysław Stolf – absolwent II okupacyjnego kursu oficerskiego w Centralnej Szkole Pożarniczej w Warszawie. Mój biogram dotyczący tej osoby:
Urodził się 20 lutego 1925r. we wsi Browary k/Jazłowca (woj. tarnopolskie, pow. buczacki), syn Antoniego i Apoloni z d. Pokorny. Przed wojną ukończył 4 klasy gimnazjum. Zmobilizowany do jednej z jednostek artyleryjskich ludowego WP -22 lipca 1944r. Walczył w szeregach 1 Armii i swój szlak bojowy zakończył w stopniu plut. podchor. Za czyny bojowe był kilkakrotnie odznaczany, w tym medalem „Zasłużonego na polu chwały”.¹ oraz medale „Za Odrę, Nysę i Bałtyk” i „Zwycięstwa”. Ponadto dostaje odznaki „Za wzięcie Berlina” i „Za Zwycięstwo”. Po wojnie osiedlił się na terenie Opola (woj. śląskie, śląsko-dąbrowskie) i podjął zawodową służbę w Powiatowej Komendzie Straży Pożarnych w tym mieście. Od lipca 1950r. do 1955r. zajmował stanowisko powiatowego komendanta straży pożarnych w Opolu (woj. opolskie). Pisze pracę specjalistyczna nt.: „Organizacja pracy w terenowej jednostce O.S.P.” (1967). Podobnie, był komendantem powiatowym straży pożarnych w latach 1967-1975- w Brzegu (woj. opolskie). Posiadał wtedy stopień mjr. poż.² W międzyczasie pełnił służbę w WKSP w Opolu. Wł. Stolf, był wybitnym hodowcą gołębi. Zasłużył się w hodowli maściucha polskiego³. W l. 1991-1994- zasiadał w składzie Kolegium ds. Wykroczeń Sądu Rejonowego w Opolu. Odznaczony m. in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” Zmarł 26 września 2002r.. Pochowany został na Cmentarzu Komunalnym w Opolu-Półwsi⁴.
1. Materiały archiwalne SGSP 2.”Monografia ochrony przeciwpożarowej woj. opolskiego w latach 1950-2012’ pod red. H. Strońskiego, Opole 2014r. 3. www.gołębnik. Pl/maściuch polski 4.Nekropole- info 5. „Władysław Stolf”- Gazeta Wyborcza, 2002, Opole
6. „Historia zawodowej straży pożarnej w Opolu”, 2003 – https://docplayer.pl/11527444-Straz-pozarna-na-slasku-w-dobie-zaboru-pruskiego.html [dostępny na dzień 6 maja 2019]
Niestety nie posiadam zdjęcia i pomimo moich próśb – zero odzewu . Pozdrawiam
P.S Prosiłabym nie udostepniać biogramu W. Stolfa w publikacjach dopóki nie wyjdzie książka. Pozdrawiaqm
Kornelia
13 maja 2024 o 21:53Dzień dobry, nazywam się Kornelia Stolfninjestem wnuczką Kaliksta Stolf. Szukam wszelkich informacji na jego temat, jego rodziny, pochodzenia, zajęcia. Wiem tylko z informacji z internetu, że pomagał odbudowywać szkołę w Puchaczowie. Następnie mieszkał z moją babcią i swoją żoną Eugenią w Strzalinach k/Wałcza, gdzie był dyrektorem szkoły. Będę wdzięczna za wszelkie informacje.